• İletişime Geçin
  • merhaba@mediarubic.com
sosyal medya

2023’ün En İyi 5 Eğitim ve Gelişim Trendi

2023’ün En İyi 5 Eğitim ve Gelişim Trendi

2022, eğitim teknolojilerinin gelişimi açısından önemli olayların yaşandığı bir yıl oldu. Eskisinden daha gelişmiş ve saniyeler içinde bütün bir yazılımın kodlarını yazabilen AI destekli chatbotlara hep birlikte şahit olduk. Ancak, şirketlerin öğrenme trendlerine ayak uydurmak ve özellikle önümüzdeki yıllarda oluşacak teknoloji yığılması içinde kendilerine eğitim rotası belirlemeleri bu hızlı gelişim döneminde zor olabilir.

Şirketlerin e-öğrenme trendlerini takip etmelerine yardımcı olmak için her yıl dikkat edilmesi gereken en önemli trendlerin listesini oluşturuyoruz. 2023’ün ilk günlerini yaşadığımız şu dönemde, 2022’de başarılı olmuş ve başarısını 2023’e de taşımasını beklediğimiz trend yaklaşımlara daha yakından bakacağız.


Çok Boyutlu Öğrenme

Çok boyutlu öğrenme, 2023’ün en önemli trendlerinden birisi olarak öne çıkıyor. Metaverse’ün 2021 yılının sonuna doğru popülerleşmesiyle birlikte birçok şirket, yeni sanal öğrenme olasılığından yararlanan ilk şirket olmak için birbirleriyle yarışmaya başladı. Üretim ve sağlık sektörlerinin önümüzdeki yıllarda çok boyutlu öğrenmeye öncelik vermesi bekleniyor.


Veriye Dayalı Kişiselleştirme 

Devam eden dijital dönüşüm girişimlerinin ardından, son birkaç yılda, “veri odaklı olmanın” birçok şirket için stratejik bir hedef olduğu açıkça ortaya çıktı. Bu hedef, veriye dayalı kişiselleştirmenin önemini gösteriyor. Eğitim ve gelişim sektörünün 2023’te veriye dayalı bu trendi sürdürmesi bekleniyor. Geçtiğimiz yılda yetenekli çalışanları elde tutmak için oluşturulan beceri kazandırma programlarının sayısı önemli ölçüde arttı. Kişiselleştirme, şirketlerin kullanıcının ilgi alanlarına ve hedeflerine göre kişiselleştirilmiş içerik sunmalarını sağlar. Ek olarak, AI destekli chatbotların kullanımı bu süreci kolaylaştırır ve kullanıcılarla 7/24 açık iletişim hattı sağlar.


Sosyal Öğrenme

Ekip çalışmasının ve iş birliğinin üretkenlikle eş anlamlı hale geldiği bir dünyada, şirketler eğitim programlarında sosyal öğrenme stratejilerini giderek daha fazla kullanıyor.

Sosyal öğrenme, kullanıcıları öğrenme deneyimlerini metin tabanlı yayınlar veya videolar aracılığıyla paylaşmaya teşvik ediyor. Hibrit öğrenme ana akım haline geldikçe, kullanıcıların öğrenme deneyimlerini paylaşma talebi yaygınlaştı. Şirketler bu trendi kullanıcıların daha fazla fırsat keşfetmelerine, diğer kullanıcılardan öğrenmelerine ve iş arkadaşlarıyla ilişkiler kurmalarına yardımcı olması için bir fırsat olarak görürler.


Oyunlaştırma

Oyunlaştırma, birkaç yıldır eğitim ve gelişim sektöründe önemli bir trend olarak öne çıktı. Hızlı yükselen bu trend önümüzdeki yıllarda da yükselmeye kesinlikle devam edecek. Kullanıcı deneyiminin eğitim ve gelişim programlarının merkezinde kalmasıyla, artırılmış gerçeklik (AR) gibi çok boyutlu teknolojilerle birleştirilen oyunlaştırmanın önümüzdeki yıllarda popülerliğini hızla artması bekleniyor. Buna ek olarak, pazarın çalışan öncelikli bir zihniyete doğru kayması nedeniyle oyunlaştırmanın oryantasyon ve eğitim programlarında yeni kullanım alanları bulması bekleniyor.

Beceri kazandırma akımı ve büyük istifa sürecinin ardından mikro öğrenme trendi daha da önem kazanacak. Mikro öğrenme, eğitim programlarının tamamlanma oranlarını artırmak için bilgilerin 5 dakikalık hap bilgi modülleri şeklinde vermeye dayalı bir yaklaşım. Birçok şirket, eğitim çıktılarını geliştirmek ve öğrenme içeriklerini daha ilgi çekici ve etkili hale getirmek için “oyunlaştırılmış mikro öğrenme stratejilerini” benimsemeye hazırlanıyor.


Sosyal Beceri Eğitimi

Yetenekli çalışanları elde tutmak, pandemi yıllarında dirençli kalmak isteyen şirketler için en önemli öncelik ve geleceğe hazır bir iş gücü oluşturmak ileriye dönük en iyi yoldu. Geleceğe en hazır iş gücü, sosyal becerilerle eşit derecede donatılmış iş gücüdür. 2023 yılı, eleştirel düşünme, problem çözme, duygusal zekâ, iş birliği gibi temel sosyal becerileri geliştirmelerini sağlamak için eğitim ve gelişim stratejilerinde radikal bir değişiklik yapan şirketlere sahne olacak.


Dünyanın daha teknoloji odaklı hale gelmesiyle birlikte, şirketler de başarılarını bir bütün olarak yönlendirecek bir çalışan profili yaratmak için teknoloji yatırımlarını giderek artırıyor. Aynı zamanda aşırı rekabetçi bir dünyada kendilerini güncel tutmak için değişen taleplere ve teknolojik yeniliklere ayak uydurmak için sürekli strateji geliştiriyor. Öğrenme girişimlerinizi dönüştürmek için teknoloji çözümlerinden yararlanmak istiyorsanız, MediaRubic olarak deneyimli ekibimizle ve yaratıcı çözümlerimizle 2023’ün eğitim ve gelişim dünyasında öne çıkmanıza yardımcı olabiliriz. Detaylar için bize ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Makaleler