• İletişime Geçin
  • merhaba@mediarubic.com
sosyal medya

360 Oryantasyon ve 360 Video Nedir? Neden 360 Oryantasyon Kullanmalısınız?

360 Oryantasyon ve 360 Video Nedir? Neden 360 Oryantasyon Kullanmalısınız?

360 Oryantasyon, iş dünyasındaki önemli bir açığı kapatacak, yeni nesil teknolojilerin iş dünyasına yansımasını temsil eden bir konsept olarak öne çıkıyor. 360 Oryantasyon sayesinde Peki 360 Oryantasyon nasıl yapılır? 360 Oryantasyonun faydaları nelerdir?


360 Video Nedir? 


360 derece videolar, gerçek dünyadaki sahnelerin her yönü kaydedilerek oluşturulan videolardır. Bu sayede izleyici sadece önünde değil, yanında ve arkasında da neler olup bittiğini görebilir. Birden fazla geniş açılı lense sahip özel kameralar kullanarak 360 derece videolar kaydedebilirsiniz.

Peki Sanal Gerçeklik (VR) videolarıyla 360 videoların farkı nedir? Aslında Ortaya çıkan sonuç sanal gerçeklik (VR) videolarına benzer olur, ancak izleyicilerin bunları izlemek için özel VR kulaklık takması gerekmez. Bu noktada 360 videoların normal videolardan ne farkı olduğunu da sorabilirsiniz. Aslında cevap basit: çok boyutluluk.

Geleneksel videolarda kullanıcı sadece içerik üreticinin sağladığı referans çerçevesinden görebilir. Fakat 360 derece videolarda kullanıcı etrafına bakabilir ve izlemek izlediği açıyı seçebilir. 360 videoyu bilgisayarda oynatırsanız farklı açıları görüntülemek için fareyi kullanabilirsiniz. Videoyu telefonunuzda oynatırsanız diğer açılarda neler olup bittiğini görmek için parmağınızla açıyı değiştirmenin yanı sıra fiziksel olarak arkanıza dönerek de açıyı değiştirebilirsiniz.

Şirketler son yıllarda bu videoların gücünü fark ettiler. Bu nedenle ürünlerini ve hizmetlerini sergilemek için birçok şirket bu yönteme başvuruyorlar. Peki 360 videoları eğitim için kullanabilir misiniz? Cevap kesinlikle evet. Birçok şirket, 360 videolar veya 360 fotoğraflar kullanarak oluşturulmuş eğitimleri özellikle oryantasyonda kullanarak eğitim kalitesini iyileştiriyor.

360 videolar, aksiyonun merkezine kullanıcıyı koyar. E-öğrenme tabanlı birçok eğitim halihazırda çeşitli bilgiler vermek için ofis fotoğrafları gibi çeşitli fotoğraflar kullanıyor.

360 videolar, çalışanların veya ofisin düzen ve yerleşimini kullanıcıya anlatabilmek için, yani oryantasyon için harika bir sunum yolu olabilir. 360 videoların karışık olduğunu düşünüyorsanız 360 fotoğraflar da iyi bir alternatif olabilir. 360 fotoğraflara yazılımlar ekleyerek etkileşimli hale getirebilir, fotoğraflara yeşil ekran videolar ekleyebilir ve ilgi çekici 360 oryantasyonlar oluşturabilirsiniz.


360 Oryantasyon ile Oryantasyonu Dijitalleştirin

Oryantasyon yeni çalışanlar için yorucu bir süreçtir. Onları sıkıcı oryantasyon oturumlarından geçirmek ve hiç bitmeyen şirket politikalarını anlatmak, daha ilk iş gününden çalışanı sıkmanıza neden olabilir. 360 videolar işe alım sürecini farklı bir seviyeye taşır. 360 videolar işe alım programına eğlence faktörünü eklemenin yanı sıra İnsan Kaynakları departmanının iş yükünü de hafifletir.

Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir restoran zinciri, çalışanların oryantasyon sürecini dijitalleştirerek 360 oryantasyon teknolojisini uygulamaya koyduktan neredeyse bir ay sonra kültür sertifikasyon eğitimini tamamlayan çalışanların oranı %50’den %77’ye yükseldi. Bu da demek oluyor ki sanal gerçeklik ve 360 oryantasyon gibi teknolojiler çalışanların gerçekten dikkatini çekiyor. Klasik eğitimlerden sıkılan ve fayda görmeyen çalışanlar, bu yeni teknolojilerle heyecanlanıyor ve eğitimlere katılım gösteriyor.

360 Oryantasyon programınızı daha da geliştirebilmeniz için birkaç tüyo verelim:


  • Yeni çalışanlarınızı, tesisi ve çalışacağı departmanı keşfetmesi için sanal turlara katılmaya teşvik edebilirsiniz. Depo ve şirketin mağazalarının 360 video turlarını da ekleyebilirsiniz.
  • CEO’nuzun yeni çalışanlara hoş geldin dediği ve şirket kültürünü açıkladığı videolar oluşturmayı düşünebilirsiniz.
  • Yeni çalışanları, seyahat ve konaklama masrafları olmadan dünyadaki tüm tesislerinizde sanal olarak gezdirebilirsiniz.

360 Oryantasyon, iş dünyasındaki önemli bir açığı kapatacak, yeni nesil teknolojilerin iş dünyasına yansımasını temsil eden bir konsept olarak öne çıkıyor. Sizce 360 Oryantasyon faydalı bir konsept mi? Eğer cevabınız evetse ve siz de 360 oryantasyonla tanışmak istiyorsanız MediaRubic olarak ofisinizi dijitalleştirelim ve etkileşimli hale getirerek oryantasyon eğitiminize yeni bir boyuta taşıyalım! Detaylar için bize ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Makaleler