• İletişime Geçin
  • merhaba@mediarubic.com
sosyal medya

Dijital Eğitim Oluşturma Araçları Bölüm 1: Articulate Rise 360

Dijital Eğitim Oluşturma Araçları Bölüm 1: Articulate Rise 360

  • Articulate Rise 360 Nedir?
  • Articulate Rise 360’ı Hangi Durumlarda Kullanabilirsiniz?

Articulate Rise 360 Nedir?

Articulate Rise 360, eğitim tasarımcılarının çeşitli kurslar oluşturmasına olanak tanıyan modern, dinamik bir dijital eğitim aracıdır. Dijital eğitim tasarımcılarının göze hitap eden kurslar oluşturmalarını sağlar. Articulate Rise 360 ile tasarlanan kurslar tüm cihazlarla uyumludur, ayrıca farklı ekran boyutlarına da otomatik olarak uyum sağlar.

Articulate Rise 360’ı Hangi Durumlarda Kullanabilirsiniz?

Articulate Rise 360’ı, profesyonel, minimalist ve göze hitap eden kurslar oluşturmada kullanabilirsiniz. Fakat Rise 360 tüm iş senaryoları için uygun değildir. Articulate Rise 360’ın hangi senaryolarda kullanılması ve kullanılmaması gerektiğine bir göz atalım.

Articulate Rise 360, çok basit bir arayüze sahip olmasının yanı sıra kullanıcı dostudur. Rise 360 ile kurs oluşturmak genellikle muadil dijital eğitim araçlarına göre daha az zaman alır ve daha az maliyetlidir.

Articulate Rise 360’ın Articulate Storyline’a göre dezavantajı ise, oluşturacağınız kursu özelleştirmek ve biçimlendirmek için daha az seçeneğinizin olmasıdır.

Fakat Articulate Rise 360’ın ön plana çıktığı konu, yıllık uyum programları gibi kısa sürede geliştirilmesi gereken, metin ağırlıklı kurslardır. Rise 360’ın arayüzü diğer dijital eğitim araçlarıyla karşılaştırıldığında ekrana metin yerleştirmek ve sığdırmak için daha fazla alana sahiptir.

Articulate Rise’ın Kullanılabileceği Senaryolar

Yukarıda belirttiğimiz Articulate Rise senaryo örneklerine ek olarak birçok farklı türdeki kurs Articulate Rise 360 kullanarak birçok farklı türde kurs oluşturabilirsiniz. Esasen metin ağırlıklı, az etkileşim gerektiren ve aşırı karmaşık olmayan tüm kurs senaryoları Articulate Rise kullanılarak oluşturulabilir. Örneğin çalışan oryantasyonu, temel satış eğitimi, yaygın işyeri yaralanmaları ve eğitim programı şablonları gibi senaryoları Rise 360 kullanarak rahatça oluştuabilirsiniz.

Fakat oluşturacağınız kursun tamamen özelleştirilmesi veya çok sayıda etkileşim ve oyun benzeri özellik barındırması gerekiyorsa kursunuzu Articulate Storyline ile oluşturmak daha mantıklı olacaktır. Yazılım eğitimi, müşteri hizmetleri senaryoları, interaktif hikaye anlatımı ve kişiselleştirilmiş kursları oluştururken Articulate Rise 360 yerine Storyline kullanmayı tercih etmelisiniz:

Sonuç

Articulate Rise 360 esnek ve pratik bir dijital eğitim oluşturma aracıdır. Birçok durumda Rise 360 kullanarak etkili eğitimler oluşturabilirsiniz. Fakat bazı durumlarda Storyline kullanmak çok daha mantıklı olacaktır.

İlginizi Çekebilecek Makaleler