• İletişime Geçin
  • merhaba@mediarubic.com
sosyal medya

Başarılı ve İlgi Çekici E-Öğrenme Videosu Oluşturma Rehberi

E-Öğrenme - Cıvasız Türkiye

Başarılı ve İlgi Çekici E-Öğrenme Videosu Oluşturma Rehberi

İlgi çekici e-öğrenme videoları oluşturmak istiyor fakat nereden başlayacağınıza emin olamıyor musunuz? Yalnız değilsiniz! E-öğrenme videoları oluşturmak pek çok açıdan zor bir iştir. Bu nedenle birçok kişi ya oluşturduğu videonun yeterince iyi olduğunu düşünmüyor, ya da nasıl doğru şekilde oluşturacağını bilmiyor. Bu yazıda başarılı ve ilgi çekici e-öğrenme videosu oluşturmanın adımlarına daha yakından bakacağız. O halde ilk adımla başlayalım.

1) Net Bir Amaç Belirleyin

E-öğrenme videosunu sadece yapabildiğiniz için değil, bir amacı olması için yapmalısınız. Öncelikle videonun bilgilendirici mi, ikna edici mi yoksa eğlenceli mi olacağını belirleyin. Bu adım, senaryonuzu şekillendirmenize ve hedefinize ulaşmanıza yardımcı olacaktır. 

Unutmayın ki geleneksel filmlerden farklı olarak, izleyicilerin ilgi çekici olmayan bir e-öğrenme videosunu izlemeyi erkenden bırakmaları çok muhtemeldir. İzleyicilerin dikkatini videonun ilk saniyelerinde çekmezseniz daha sonra kazanmanız neredeyse imkânsız hale gelir. Artık her gün paylaşılan binlerce e-öğrenme videosundan sizinkinin izlenmesi için diğerlerinden sıyrılacak bir özellik katmanız gerekiyor.

2) E-Öğrenme Videolarınız İçin Doğru Araçları Seçin

E-öğrenme videosu oluşturmak için çeşitli seçenekler vardır. Örneğin ekran yakalama yazılımı kullanmak gibi. Ekran yakalama, sesinizi kaydederken aynı anda kendinizi de bilgisayar ekranınıza kaydetmenizi sağlar. Başka bir yol ise bir görevin nasıl tamamlanacağını gösteren hızlı e-öğrenme videoları hazırlama veya seslendirmeler ve metinlerle video sunumları yapmaktır. 

3) E-Öğrenme Videonuzun Hedef Kitlesini Belirleyin

E-öğrenme videolarınızın rastgele bir hedef kitlesi olmasını istemediğiniz sürece bir kitle belirlemeniz ve o kitleyi iyice tanımanız gerekir. 

  • Kitleniz hangi iş unvanlarına sahip?
  • Teoride mi yoksa teknikte mi daha bilgililer?
  • Hangi iş tecrübesine sahipler?
  • Şirketlerinde hangi pozisyonda çalışıyorlar?

Bu yanıtlar, içeriğinizi daha iyi uyarlamanıza ve kullanıcılarınızın ihtiyaçlarını karşıladığından emin olmanıza yardımcı olacaktır. Hedef kitlenizi belirledikten sonra ne tür bilgilerin onlara bir şey katacağını belirleyin ve o yönde ilerleyin. Farklı senaryoların, örneklerin, karşılaştırmaların ve uygulamaların onlar için ne kadar etkili olduğuna dikkat edin.

4) Videolarınızı Basit Tutun

E-öğrenme videolarınız basit ve takip etmesi kolay olmalıdır. Karmaşık bir e-öğrenme videosu, izleyicilerinizin işini kolaylaştırmak yerine onlara sadece daha fazla iş yükleyecektir. Bu yüzden net bir bakış açısıyla, karizmatik bir konuşmacıyla veya güçlü görsellerle anlamayı kolaylaştırmalısınız. İzleyicilerinizin videoya odaklanabilmesi ve içeriğinizi özümsediklerinden emin olabilmeleri için işleri olabildiğince basit tutun.

5) Videolarda Kişiliğinizi Öne Çıkarın

Çoğu insan videolarını ne yaptıkları ve yaptıklarının neden harika olduğu hakkında konuşmak için kullanır. Bunun yerine kişiliğinizi videonuzda nasıl ortaya çıkarabileceğinizi düşünmelisiniz. Kişiliğinizin öne çıkmasına izin verin!

6) Videoda Ses Efektleri Kullanın

E-öğrenme videosu hazırlarken kesinlikle çeşitli ses efektleri kullanmalısınız. Ücretsiz ses efektlerine sahip birçok web sitesinin yanı sıra ses efektleri satın alabileceğiniz web siteleri de vardır. Ancak bunlar sıradan sesler olmamalıdır, videoyu daha ilgi çekici hale getirecek, videoyla alakalı sesler olmalıdır.

7) Hikayeli Videolarla Dikkat Çekin

Eğitim amaçlı e-öğrenme videosu oluştururken, geleneksel fakat sıkıcı olan anlatıcı temelli yaklaşıma başvurmak güvenli limana sığınmak gibidir. Kullanıcıların ilgisini canlı tutmak için nasıl hikayeler anlatabileceğinizi, öğrenme hedeflerini kesintiye uğratmadan amacınızı nasıl gerçekleştirebileceğinizi düşünün. Örneğin, kullanıcıların yeni bir makineyi iş yerinde nasıl düzgün kullanacaklarını öğrenmelerini istiyorsanız, metin ve resimlere bakmalarını sağlamak yerine o makineyi çalıştıran başka birinin videosunu izlemeleri daha ilgi çekici olabilir. Hangi medya türünün hedef kitlenizin ilgisini çekeceğini değerlendirin ve ardından materyallerinizi bu fikir etrafında oluşturun.

8) Videoların Yanında Ek Kaynaklar Hazırlayın

E-öğrenme videolarının yanında videoya yardımcı kaynaklar oluşturmanız hoş bir dokunuş olabilir. Örneğin ürün kılavuzları, slaytlar ve videoları destekleyen belgeler gibi. İzleyicilerinize, öğrendikleriyle ilgili herhangi bir soru veya fikir paylaşabilecekleri bir forum oluşturmayı da düşünmelisiniz. Forumlar kullanıcıları topluluk olarak bir araya getirmenin yanı sıra, materyalinizi nasıl kullandıkları ve nelerin eksik olduğu hakkında da size geri bildirim verir.

MediaRubic olarak animasyon ve e-öğrenme videoları alanında yaratıcı, genç ekibimizle ve güvenilir referanslarımızla hizmet veriyor, kurumsal kimliğinize uygun eğitici videolar hazırlıyoruz. Video ve diğer hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Makaleler