• İletişime Geçin
  • merhaba@mediarubic.com
sosyal medya

E-Öğrenme Videosu Rehberi

E-Öğrenme Videosu Rehberi


E-öğrenme videoları günümüzde çevrimiçi eğitimin en popüler biçimlerinden biridir. Bunun temel nedenlerinden birisi video oluşturmanın maliyetinin düşük fakat maliyetine oranla etkinliğinin yüksek olmasıdır. Doğru video oluşturma ipuçları ve teknikleriyle rakiplerinizden sıyrılarak satışlarınızı artıracak kısa ve etkili e-öğrenme videoları oluşturabilirsiniz.

Bu yazımızda marka imajınızı artıracak, daha fazla satış yapmanıza yardımcı olacak ve müşterilerinize daha fazla değer katacak e-öğrenme videolarını nasıl yapabileceğinize dair tüyolar vereceğiz.


E-Öğrenme Videosu Nedir?


E-öğrenme videoları, hedef kitlenin dikkatini çekmek için hareketli görüntüler ve sesler kullanan eğitici medyalardır. Özellikle karmaşık bilgileri iletmek veya karmaşık prosedürleri göstermek istediğinizde yalnızca metin içeren e-öğrenme türlerine müthiş bir alternatiftir. En önemlisi ise e-öğrenme videoları son yıllarda inanılmaz gelişme göstererek eski eğitim videolarından önemli ölçüde daha etkili ve ilgi çekici hale geldi.


E-Öğrenme Videolarının Avantajları Nelerdir?


Gittikçe daha fazla şirket çalışanlarına ve müşterilerine çevrimiçi eğitim sundukça e-öğrenme videolarının popülerliği de giderek artıyor. Peki neden? Bu eğilimin arkasındaki ana nedenlerden biri, e-öğrenme videolarının metin tabanlı içerik ve bilgi kartları gibi diğer öğrenme yöntemleriyle elde edilemeyen büyük avantajlar sunabilmesidir. 

Bu avantajların bazıları şu şekildedir:


1) Kitlenizin Dikkatini Kolaylıkla Çeker


E-öğrenme videoları, bilgilerin sindirilmesini kolaylaştırır. Videolar, büyük metin bloklarını sindirimi daha kolay olan küçük parçalara ayırmayı mümkün kılar. Ayrıca, kullanıcılar okumak zorunda olmadıkları için zamandan tasarruf ederler. Kullanıcılar video izlerken genellikle dikkatlerini tamamen videoya verirler, ki bu da kitap veya ders gibi diğer öğrenme yöntemleriyle kolayca elde edilemeyen bir şeydir. Yani video tabanlı öğrenme izleyicileri cezbederek bilgileri hızlı ve verimli bir şekilde özümsemelerine yardımcı olur.


2) Zaman ve Maliyet Tasarrufu Sağlar


E-öğrenme videoları, şirketlerin seyahat masraflarından tasarruf etmelerine yardımcı olur ve uzaktan çalışma kültürünü kolaylaştırır. Ayrıca yöneticilerin çalışanları daha doğrudan kontrol etmelerine yardımcı olarak zaman tasarrufu sağlar. Bu da yöneticilerin sorunları ciddi boyuta ulaşmadan belirlemelerini kolaylaştırırken aynı zamanda çalışanların ihtiyaç duyduklarında tavsiye ve yardım almalarını da kolaylaştırır.


3) Tüm Cihazlarda Çalışır


Hayatımızda bu kadar çok dikkat dağıtıcı şey varken oturup çalışmaya zaman bulmak zor olabilir. Neyse ki çalışmayı kolaylaştıracak araçlar var. Örneğin, bazı çevrimiçi eğitim platformları veya öğrenme yönetim sistemleri (LMS), kullanıcıların videoları istedikleri zamanda ve platformda izlemelerine olanak tanır. Bu esneklik kritik öneme sahiptir.

İnsanların arkadaşlarıyla sohbet ederken veya oyun oynarken çalışma molaları verme konusunda endişelenmelerine gerek kalmaz. Eğitimleri istedikleri vakitte alabilir ve bu sayede yoğun dönemlerinde verilen eğitimleri kaçırma stresi yaşamazlar.


4) Diğer Öğrenme Türlerini Besler


Hepimizin öğrenme stili farklıdır. Bazı insanlar görsel öğrenicilerdir, resimler ve videolar aracılığıyla en iyi şekilde öğrenirler. E-öğrenme oluşturuyorsanız veya birisini online olarak eğitmeye çalışıyorsanız, e-öğrenme videosunu kullanmayı düşünebilirsiniz. Bu şekilde yalnızca anlayışlarını kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda ilgilerini de çekebilirsiniz.


5) Özelleştirilebilir İçerik Oluşturmanıza Yardımcı Olur


E-öğrenme videoları, eğitiminizi belirli departmanlara sunmak için size mükemmel bir fırsat sunar. Şirketler özelleştirilebilir e-öğrenme içeriğinden yararlanarak çalışanlarının ne zaman neye ihtiyaç duyuyorsa onu öğrenmelerini sağlayabilir. Bu sayede şirket genelinde daha fazla üretkenlik elde edersiniz.


6) Çalışan Bağlılığını Güçlendirir


Yeni çalışanların mümkün olan en kısa sürede adapte olmasına yardımcı olmak için birçok şirket e-öğrenme videolarına yöneliyor. Bazı uzmanlar, Fortune 500 şirketlerinin %90’ının eğitim videosu kullandığını tahmin ediyor. Videolar kurumsal eğitimin yanı sıra oryantasyonda da sıkça kullanılıyor.

İyi hazırlanmış e-öğrenme videosu, şirketinizin eğitim maliyetlerinden tasarruf etmesine yardımcı olurken aynı zamanda çalışanların öğrenme hedeflerine çok daha hızlı ulaşmasını da sağlıyor.


7) Yatırım Getirisini Ölçmenize Yardımcı Olur


Şirketinizin büyüklüğü ne olursa olsun yatırım getirisini (ROI) ölçmeniz kritik öneme sahiptir. Yatırım getirisi, eğitimin verimliliğini ve yeni beceriler öğretmek için ne kadar bütçe ayırmanız gerektiğini belirlemenize olanak tanır.

Yatırım getirisini analiz ederek şirketinizdeki üretkenliği ve verimliliği artırmak için e-öğrenme video kullanımınızı optimize edebilirsiniz.


E-Öğrenme Video Türleri


E-öğrenmede farklı amaçlar için farklı türde videolar bulunur. Bu türlerin ne olduğuna ve farklarının ne olduğuna daha yakından bakalım. 


Hikaye Anlatımlı E-Öğrenme Videoları


Hikaye anlatımı, insanlığın başından beri var olan doğal bir kavram. Değerlerimizi nesilden nesile aktarmak, insanları eğlendirmek ve eğitmek için hikayeler anlatırız. E-öğrenme videoları da aynı ilkeleri kullanır. Örneğin şirket içi eğitim oturumunda eğitici bir video oluştururken, şirketinizin neden benzersiz olduğunu vurgulamak veya şirketinizle ilgili bir hikaye anlatmak isteyebilirsiniz.


Seslendirmeli E-Öğrenme Videoları


Çoğu kişi e-öğrenme videolarını animasyon ve slayt gösterileriyle ilişkilendirir. Ancak günümüz teknolojisi, uzman seslendirme yetenekleri ile üretilen e-öğrenme video biçimlerine de olanak tanır.

Seslendirmeli e-öğrenme videoları, karmaşık konuları etkili bir şekilde iletmek için uygun bir seçenektir. Bu tür videoları üretmenin farklı yolları vardır. Örneğin görüntüler ve içerik önceden üretilerek sesle senkronize edilebilir. Ya da ses sanatçısı orijinal metinleri sıfırdan sunarak daha aktif bir rol üstlenebilir.


Sunuculu E-Öğrenme Videoları


Bu video türü en yaygın e-öğrenme video türlerinden birisidir. Sunuculu videolar, nispeten informal ve hap bilgi şeklinde içerik oluşturmak istiyorsanız mükemmel bir seçenektir. İhtiyacınız olan tek şey basit fakat etkileyici bir arka plan ve metni etkili bir şekilde okuyabilecek bir sunucudur. Sunuculu e-öğrenme videolarının faydalarından bir diğeri ise düzenlenmesinin kolay olması, yalnızca yakınlaştırma veya metin kutuları gibi basit efektler gerektirmesidir.


Animasyonlu E-Öğrenme Videoları


Animasyonlu video terimi, e-öğrenme videolarını geleneksel, canlı aksiyon videolarından ayırmak isteyen şirketler tarafından yaygın olarak kullanılır. Animasyonlu e-öğrenme videoları ilgi çekici ve eğlenceli oldukları için eğitimde etkili araçlardır. Eğlenceli ve ilgi çekici olmaları nedeniyle de diğer video türlerine göre daha etkili öğrenme sunması olasıdır.

Şirket kimliğinize uygun, eğlenceli, öğretici ve ilgi çekici e-öğrenme videolarına ihtiyaç duyuyorsanız, birçok türde e-öğrenme videosu tasarlayabilen, deneyimli ekibiyle MediaRubic çözüm ortağınız olmaya hazır! E-öğrenme video hizmetimiz hakkında detaylı bilgi almak ve bize ulaşmak için animasyon tasarımı, interaktif video tasarımı ve eğitim videoları sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Makaleler