• İletişime Geçin
  • merhaba@mediarubic.com
sosyal medya

E-Öğrenmede Neden İnteraktif Videoları Kullanmalısınız?

E-Öğrenmede Neden İnteraktif Videoları Kullanmalısınız?

E-öğrenme sektörü yıldan yıla büyümeye devam ederken bu büyümenin önemli bir bölümünü interaktif (etkileşimli) videolar oluşturuyor. İnteraktif videolar, kullanıcıların öğrenme içeriğiyle etkileşime girmesini mümkün kılar ve öğrenme deneyimlerini iyileştirir.
Gerçek hayatta genellikle eylemlerimizden ve kararlarımızdan öğreniriz. İnteraktif videolar da bize benzer bir deneyim sunar. İnteraktif videolar, kullanıcı tarafından verilen karara bağlı olarak farklı sonuçlara sahip tıklanabilir seçeneklerden oluşur. Bu yaklaşımın mükemmel bir öğrenme yöntemi olduğu çeşitli şekillerde kanıtlanmıştır.

1. Katılım
Öğrenme deneyimi sadece tek yönlü iletişim değildir, kullanıcı aynı zamanda videoyu izlerken aktif bir rol üstlenerek dahil olmalıdır. Video, izleyiciyi eğitim materyaliyle etkileşime girmeye yönlendirdiğinde en sıradan konu bile ilgi çekici olabilir. Bu aktif deneyim sayesinde akılda kalıcılık da önemli oranda artar. 

2. Karar Verme
İnteraktif videolar, bir dizi karar noktası aracılığıyla karar vermeyi gerektirir. Bu da kullanıcının videoda neler olup bittiği hakkında daha fazla düşünmesini sağlar. Kullanıcıyı dikkatini videoya vermeye ve en iyi kararı almaya odaklanmaya zorlar. Karar verme kullanıcının elinde olabilir, ancak kullanıcının öğrenebilmesi için yanlış bir eylem aldığında eylemin neden yanlış olduğu da belirtilir. Alınacak her karar olası sonuçları etkiler. İnteraktif videolar, ne yapılması gerektiğini ve yanlış kararlar verilirse neler olabileceğini göstermek için tasarlanmıştır.

3. Veri Analizi
İnteraktif video içinde yapılan seçimler ve tıklamalar, çözülebilirlikleri sayesinde analiz edilebilir. Yani interaktif videolar yalnızca öğrenme kaynağı değil, aynı zamanda veri analiz aracıdır.

İnteraktif videolar öğrenme yönetim sistemine (LMS) yükleniyorsa eğitmene yararlı bilgiler vermek için kullanılabilir. Eğitmen yararlı olabilecek verileri toplayarak eğitimi daha faydalı olacak şekilde düzenleyebilir. Kullanıcıların interaktif videoda yaptıkları seçimler, öğrenme sürecinde nerede oldukları, en çok neyle ilgilendikleri ve gittikleri yön hakkında fikir verir.

4. Oyunlaştırma
İnteraktif videolar, öğrenme deneyiminin yanı sıra aynı zamanda çoğu kullanıcının eğlenceli bulacağı macera dolu deneyimlerdir. Video materyali ile etkileşim oyun olarak algılanır ve eğitim bu sayede daha eğlenceli hale gelir. Oyunlaştırma, kullanıcıların verdikleri kararlar doğrultusunda rozet, sertifika ve puan gibi çeşitli ödüller kazandığı aktif bir yarışma olarak bile kullanılabilir. İnteraktif videolar boş zaman etkinliği olarak bile görülebilir. Bu nedenle karmaşık veya sıkıcı olabilecek konuları sunmayı kolaylaştırır.

5. Anlayış
İnteraktif videolar anlayışı geliştirir. Bunun nedeni, kullanıcıların sadece pasif olarak izleyip dinlemek yerine aynı zamanda aktif olarak videonun şekillenmesinde rol almalarıdır. Kullanıcıların konu hakkındaki anlayışlarını gerçekten test etmeleri için video materyaliyle etkileşime girmeleri ve seçimlerinin sonuçlarını deneyimlemeleri gerekir. Kullanıcılar videodaki talimatlara ve sorulara yanıt verdikçe, video onları seçimlerine göre belirli bir yöne götürdüğü için anında geri bildirim alırlar. Bu da konuyla ilgili anlayışlarını daha da güçlendirir. Böylece interaktif öğeler, kullanıcının içerikle gerçekten bütünleşmesini sağlar.

6. Simülasyon
İnteraktif video, gerçek hayat senaryolarını simüle edebilir. Bu da özellikle pratik eğitime ihtiyaç duyan branşlar açısından çok faydalıdır. Kullanıcı, interaktif videolar aracılığıyla videodaki bir karakterin yerine kendini koyabilir ve videodaki seçim noktalarına tıklayarak aldığı eğitim doğrultusunda karar verebilir. Daha sonra ise yapılan seçimler gerçek hayattan sonuçlar verir ve kullanıcı simüle edilmiş senaryoda ne kadar başarılı olduğunu görebilir. Sonuç olarak eylemler interaktif videolar aracılığıyla öğrenilebilir. Dahası, kullanıcılar bunu gerçek zamanlı olarak yapmak zorunda kaldıklarında (yani, gerçek hayatta olduğu gibi aksiyon almak için sınırlı süreye sahip olduklarında), görevi yerine getirme yetenekleri de değerlendirilebilir. Bu sayede ne kadar verimli olduklarına dair geri bildirim sağlanabilir. 

Bir şeyi izlemekle onda aktif rol almak arasında akılda kalış bakımından büyük farklar vardır. İnteraktif videodaki simülasyonda kullanıcı sadece izlemek yerine aktif rol alır ve bu sayede etkileşimler kullanıcıların gerçek hayatta senaryoyla yüzleşirken ne yapılması gerektiğini hatırlama olasılıklarını artırır.

Sonuç Olarak
İnteraktif videolar, kullanıcıların videoya aktif olarak katılmalarını sağlar ve birçok faydayı beraberinde getirir. İnteraktif videoları e-öğrenme stratejinizin bir parçası olarak kullanmalısınız. MediaRubic, deneyimli ve kreatif ekibiyle interaktif video alanında hizmet vermektedir. İnteraktif videoların eğlenceli dünyasına dalmak ve eğitimlerinizi bir üst seviyeye çıkarmak için bize ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Makaleler