• İletişime Geçin
  • merhaba@mediarubic.com
sosyal medya

İlk 5 Saniyede İlgiyi Nasıl Yakalarsınız ?

İlk 5 Saniyede İlgiyi Nasıl Yakalarsınız ?

Dikkat, çevrimiçi video pazarlamasındaki oyunun adıdır. Oyunun kuralı da açıktır: Dikkati yakalayın ve onu elinizde tutmak için bir şans daha elde edin…

Dikkati kaybedin ve izleyenleri asla eylem çağrınıza ulaştıramayacak bir video oluşturmak için zaman ve para kaybedin. Bu bir daha başlamayacak olan bir hikaye için kötü bir son… ne kadar talihsiz ve berbat bir durum! İyi haber ise henüz o noktada değilsiniz, izleyicilerin ilgisini en üst seviyeye çıkardınız ve videonuzu buldular.
Harika!

Belki paylaşımınızdaki komik ya da eğlenceli resmi görerek tıkladılar. Belki de bir arkadaşınızın” bu veidoyu izleyin ve hayatınız değişsin” türünden bir mesajı sayesinde tıkladılar. Fark etmez. Önemli olan bir şekilde insanları istediğiniz noktaya ulaşmış halde bulmanız: Oynat butonuna tıklama noktası.

Peki, hemen kırpılıp kapanmaya ve kaçmaya hazır olan bu gözleri nasıl açık, ayık ve ilgili tutacaksınız?

Sihirli bir formül var mı?

Keşke olsaydı…
Ama işte burada, bazı denediğimiz ve işe yaradığını gördüğümüz taktikler var. Eğer sizin daha fazla fikriniz varsa, lütfen bunları aşağıdaki yorum bölümünden bizimle paylaşın. Hem okurlarımız için hem de bu konuda araştırma yapanlar için çok kıymetli bir paylaşım yapmış olursunuz. Ayrıca üzerine tartışabiliriz de…
Öyleyse başlıyoruz.

Hızlı Yükleme Süresi

Bu çok kritik! Videonuz hızlı yüklenmek zorunda. İnternetin gergin ve kaygılı dünyasında her saniye sayılır!

‘Online video izleme’ araştırmaları, videonun ilk iki saniyede yüklenmemesi halinde insanlar ayrılmaya başladığını gösteriyor. 10 saniye sonra ise izleyiciden geriye sadece %40’ı kalacak. Bu da ilk iki saniyeden sonra, videonuzun yüklenmediği her saniye için izleyenlerinizin %5,8’ini kaybedeceksiniz demektir.
Ne kadar kötü!

Yapabilecekleriniz

Videolarınızı diğer bilgisayarlarda test edin ve nasıl yüklendiklerini görün. Akıllı telefon, tablet veya PC’de kontrol edin. Farklı tarayıcılarda çalıştırın ve sonuçlarınızı ölçün.
Videolarınızı kendiniz barındırıyorsanız ve videolarınız gecikiyorsa, sorunun kaynağını bulana kadar her seferinde tek bir eklentiyi kapatarak eklentilerinizi kontrol edin. Bu işe yaramazsa web barındırıcınıza başvurun ve onlardan kaynaklanan bir sorun olup olmadığını görün.
YouTube, Vimeo, Blip.tv gibi en tanınmış video siteleri de bu konuda iyi çalışırlar. Şüpheleriniz varsa, ilk adımda belirtildiği gibi test edebilirsiniz.

İnsanlara Anlatın

Kitlenizin videoda görmeyi isteyecekleri şeyi tam olarak bilmelerini sağlayın. Videonuzun ana fikrini bir veya iki cümlede özetleyin.
Kitlenizi videonun başında uçuşan uzun bir logo görüntüsü ya da bir müzik montajı ile sıkmayın. Özellikle de ürettiğiniz her videonun başına yerleştirilmiş aynı müzik montajı ise, bu gerçekten kötü bir fikir… İnsanlara kötü bir deneyim yaşatmaktan öteye geçmez.
İnanmıyor musunuz? Tamam, kendiniz deneyin ve görün.
Cebinizden telefonunuzu çıkarın ya da kol saatinize bakın. Beş saniye öylece bekleyin ve bunun nasıl bir his olduğunu tecrübe edin.

Şimdi Harekete Geçin

Dikkat çekici girişinizi bu beş saniyeye sığdırmaya odaklanacaksınız. Videonuzun ilk beş saniyesine bakın. Ne hissettiğinizi yüksek sesle söyleyin.

Nasıl hissettiniz? Enerjik? Doğal?
İstediğiniz havaya uyana kadar video girişinizi düzenleyin.

Bir Soru Sorun

“Soruları soran kişi sohbeti kontrol eder” diye söylenir. Bu sağlam bir tavsiye… Başlangıçta kışkırtıcı veya düşünmeye zorlayan bir soru sorarsanız, iki şey yapmış olursunuz:

✔ Dikkatlerini çekmek.

✔ Sonunda soruya vereceğiniz cevabı duymak istemelerini sağlamak.

Araştırmalar videonuzun ne kadar uzun olursa izleyicilerinizin de o kadar uzaklaşmaya meyilli olacağını gösteriyor. Bu gayet açık, ancak şu da bir gerçek ki dikkat çekici bir soru, insan doğasındaki “cevabı öğrenme arzusunu” besliyor. Biz insanoğlu meraklı varlıklarız. Açılış sorunuzu ne kadar güçlü ve merakı tetikleyici şekilde uygularsanız, izleyici sadakatinizi de o denli güçlü kılma şansınız vardır.

Taktiklerimiz bir diğer yazımızda devam edecek…

İlginizi Çekebilecek Makaleler