• İletişime Geçin
  • merhaba@mediarubic.com
sosyal medya

İnteraktif Videolarla E-Öğrenme Stratejinizi Nasıl Geliştirebilirsiniz?

İnteraktif Videolarla E-Öğrenme Stratejinizi Nasıl Geliştirebilirsiniz?

Videolar artık eğitimin ayrılmaz parçaları olduklarını kanıtladı. Fakat videolar da gelişmeye devam ediyor. İnteraktif videolar neden eğitiminiz için daha faydalı?


E-Öğrenmeyi Bir Üst Seviyeye Taşıyın

“İzleyiciler, bir videoda izlediklerinin %95’ini, okuduklarının ise %10’unu hatırlıyor.”

Araştırmalar, videonun etkileşimi ve bilginin kalıcılığını artırdığını göstermektedir. Bu nedenle insanların eğitim, pazarlama ve içerik üretimi için interaktif videoları seçmeleri pek de şaşırtıcı değil.


Videonun Faydaları

Farklı sektörlerdeki birçok şirket, hedeflerini desteklemek için video tabanlı öğrenme yaklaşımını benimsiyor, videolar tasarlıyor ve geliştiriyor. Videoları kullanmanın en büyük faydalarından birisi duraklatılabilmeleri ve istenildiği gibi başlatılabilmeleri. Bu özellik, eğitiminize esneklik sağladığı için eğitimde kullanılan videolarda büyük bir artıdır.

Videolar ayrıca eğitimi daha uygun maliyetli hale getirir. Öğretmen, seyahat masrafı ve fiziksel eğitim alanı gibi külfetli olabilecek birçok maliyeti minimuma indirmenizi sağlar. Tamamen videolu bir yaklaşım yerine karma öğrenmenin tercih edildiği bir senaryoda, videolar sınıf içi öğrenmeyi desteklemek için küçük eğitim parçaları sunmada kullanılabilir. Böyle bir senaryoda bile eğitimin maliyeti önemli ölçüde azalır.

Kullanıcılara daha sıra dışı deneyimler sunmak için videoları interaktif hale getirmenin birçok farklı yöntemi bulunur. İnteraktif videolar, kullanıcılara eğitimin gerçek bir parçası olmalarını sağlayan deneyimler sunarak eğitimi çok daha etkili hale getirir.

Birçok sektör ve şirket videoların faydalarını biliyor ve videoları eğitimlerinde kullanıyor. fakat interaktif videolarla e-öğrenme stratejinizi nasıl geliştirebilirsiniz?


Kullanıcılarınızı Yolculuğa Çıkarın

Hikaye anlatımı, kullanıcıları gerçekçi senaryolar arasında bir yolculuğa çıkararak ufuklarını açabilir. Özgün içerik, eğitimin kullanıcıların hayatına çok daha fazla dokunmasını sağlar. Karşılaşabilecekleri durumlarla ilişki kurmalarına yardımcı olur, böylece istenen davranışları ve işlerindeki zor noktaları daha iyi anlamalarını sağlar.

Hikaye anlatımı, kullanıcıların çeşitli davranışları tüm yönleriyle görmeleri için farklı karakterleri deneyimlemelerini de sağlar. Eylemlerinizin başkalarını nasıl etkilediğini bilmek, empatiyi ve iletişim becerilerini önemli ölçüde geliştirir.


Kullanıcılarınızla Bağlantı Kurun

Kullanıcılarla daha fazla etkileşim kurmak için rol yapma özelliğinin kullanılması, farklı karakterleri oynamalarına olanak tanıyarak kullanıcıların konuyla olan bağlantılarını geliştirebilir. Rol yapma, kullanıcıları hikayenin ayrılmaz bir parçası haline getirerek üzerlerinde birçok etki yaratır.

Doğrudan hikayeye yerleştirilmek, hikayeyi tanrısal bakış açısıyla takip etmekten çok daha etkilidir. Rol yapma, kullanıcıların karakterleriyle duygusal olarak bağlantı kurmalarını da sağlar. Bu yaklaşım kullanıcıları yalnızca eğitime daha fazla çekmekle kalmaz, aynı zamanda uzun süreli izlenimler yaratarak davranışların hatırlanmasını kolaylaştırır.

“Duygu akıldan daha güçlüdür, düşünme ve akıl yürütmenin arkasındaki asıl itici güçtür. Duygusal zeka, zihnin olumlu, parlak kararlar verme yeteneğini arttırır.”


Kullanıcıların Bilişlerini Zorlayın

Hikaye anlatımı ve rol yapma yaklaşımlar, dallanan senaryo ve sınavlar gibi unsurlarla geliştirilebilir, böylece kullanıcıya daha fazla etkileşim sunulabilir. Tıpkı hikaye anlatımı ve rol yapma gibi bu küçük etkileşimler de biliş seviyelerini zorlamalıdır.

Dallanan senaryolar, hikayelerin kullanıcı seçimlerine bağlı olarak ortaya çıkmasına olanak tanır. Seçimlerinin durumu ve diğer karakterleri nasıl etkilediğini görürler. Kullanıcılara gerçek deneyimlere mümkün olduğunca yakın etkileşimler sunmak için gerçek zamanlı kararlarla gerçekçi seçimler verilebilir.


İlerlemelerini Analiz Edin

Kullanıcıların dallanan senaryolarda ve sınavlarda aldıkların kararların tümü izlenebilir ve LMS’e kaydedilebilir. Bu etkileşimlerden elde edilen veriler, eğitimde pozitif etki sağlayan kilit alanları ve geliştirilmesi gereken alanları vurgulayabilir.

Veriye dayalı uygulama, oyunlaştırma gibi öğrenme yöntemleriyle birlikte kullanılarak kullanıcı deneyimini de geliştirebilir. Oyunlaştırma, yeriler, skor tabloları ve rozetler aracılığıyla katılımı ve motivasyonu artırabilir. Oyunlaştırmanın uygulanmasında bazı zorluklar bulunsa da VR ve AR teknolojileriyle bunun üstesinden gelebilirsiniz.


Eğitimi Erişilebilir Hale Getirin

İnteraktif videolar küçük, erişilebilir öğrenme parçaları sağlama noktasında da etkilidir. Mikro öğrenme, günümüz kullanıcılarının ihtiyaçlarını karşılar. Birden fazla cihazdan erişilebilen kısa, ilgi çekici videolar aracılığıyla eğitim vermeyi amaçlayan bu yaklaşım,tam anlaşılmayan noktaların tekrar edilebilmesine ve sonuç olarak daha iyi anlaşılmaya olanak tanır. Geleneksel türde eğitimlerde maliyet nedeniyle anlaşılmayan noktaları her zaman tekrar edemeyebilirsiniz. Bu nedenle öğrenmede bazı boşluklar olabilir. E-öğrenme, interaktif video aracılığıyla kullanıcılara eğitimleri ve sınavları yeniden deneme fırsatı vererek “güvenli başarısızlık” ortamı sağlar.

Bu erişilebilirliği sağlamak sadece uygun maliyetli olmakla kalmaz, aynı zamanda eğitim etkinliğine ve öğrenme çıktılarına olan güveni de artırır.


Videoların Geleceği İnteraktif mi?

Eğitim ve gelişim departmanlarının sıkı bütçeye ve artan taleplere rağmen uygun maliyetli maliyetli ve ilham verici eğitimler oluşturması gerekiyor. İnteraktif video aracılığıyla e-öğrenme, erişilebilir, esnek ve sıra dışı olmanın yanı sıra öğrenmeyi de destekler. Kesinlikle tüm profesyonellerin kullanmayı düşünmesi gereken kullanışlı bir araçtır. 

MediaRubic olarak e-öğrenme alanında interaktif video ve birçok farklı çözüm sunuyoruz. Daha detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Makaleler