• İletişime Geçin
  • merhaba@mediarubic.com
sosyal medya

Kurumsal Oryantasyon Videosu Rehberi

Kurumsal Oryantasyon Videosu Rehberi

Şirketlerin %58’i, yeni çalışanların oryantasyon süreçlerinin çoğunlukla evrak işine dayandığını itiraf ediyor. Ne yazık ki, bu yöntem çok çabuk bir şekilde sıkıcı bir hal alabiliyor. Ayrıca araştırmalara göre olumsuz oryantasyon sürecinden geçen çalışanların yeni iş arama olasılıkları 2 kat daha yüksek oluyor. Bu da olumsuz bir durumda en başa döneceğiniz anlamına geliyor, yani boş pozisyonu dolduracak nitelikte birisi için haftalarca beklemeye.

Peki oryantasyonun gücünü kullanarak yeni çalışanlarınızı şirkette kalmaya nasıl ikna edebilirsiniz?

Aslında çözüm basit: Oryantasyon programınıza video ekleyerek. Bu videolar yeni çalışan(lar)ınıza şirket kültürünüzü, çalışacakları ekip arkadaşlarınızı ve işleri sırasında kullanacakları araçları daha detaylı ve akılca kalıcı şekilde gösterecektir.

Bu detayları “söylemek” yerine göstererek anlatmak, işten duyulan memnuniyeti, ilk izlenimi pozitif yönde etkileyerek çalışan(lar)ınızın şirkette daha uzun süre kalmasına katkı sağlar. Şimdi daha fazla vakit kaybetmeden oryantasyon videosu nasıl yapılır ve faydaları nelerdir bundan bahsedelim.


Oryantasyon için Neden Video Kullanmalısınız?

Oryantasyon videoları oluşturmanın birçok avantajı vardır:

  • Videolar Sayesinde Anlaşılırlık ve Şirkete Bağlılık Artar

Yeni çalışanlardan oryantasyon adına kâğıt yığını okumasını istemek zaman alıcı ve tekdüze bir yaklaşımdır. Bunun da ötesinde, içeriği ne kadar iyi anladıklarını ölçmek pek mümkün değildir.

Öte yandan bir ürünü, uygulamayı veya bir aracı çalışırken görmek, işlevlerini anlamayı kolaylaştırır. Videolar ayrıca iş rollerinin daha net olmasını sağlar.

Bunu kanıtlayan bilimsel veri bile bulunuyor: İzleyiciler, metin tabanlı bir mesaja kıyasla videolu mesajların %95’ini akıllarında tutuyor.

  • Videolar, Şirket Kültürünüze ve İş Ahlakınıza Dair İçgörü Sunar

Hikaye anlatımından etkili bir şekilde yararlanan videolar, yeni çalışanlara şirketinizde çalışmanın nasıl bir şey olduğuna dair daha iyi fikir verir. Videolar aynı zamanda uzaktan çalışması için işe alınan kişilere ekibin kilit üyelerinin tanıtılması için de kullanılabilir.

  • Çalışan Oryantasyon Videoları Farklı Amaçlar için Yeniden Kullanılabilir

Ekibinizin birlikte çalıştığını, yeni çalışan oryantasyonu üzerine beyin fırtınası yaptığını gösteren bir videonuz mu var? Yeniden kullanın. Örneğin, şirket kültürünüzü daha geniş bir kitleye göstermek için bu videoyu YouTube kanalınızda paylaşabilirsiniz.

Benzer şekilde, ürünlerinizi ve özelliklerini açıklayan oryantasyon videolarını da müşteri çekme amaçlı yeniden kullanabilirsiniz. Ya da bu videoları içerik kütüphanenize ekleyebilirsiniz, böylece müşterilerle ilgilenmeye yönelik ekipler müşteri sorunlarını çözmek için bu videolara başvurabilir.


Kesinlikle Oluşturmanız Gereken 6 Tür Oryantasyon Videosu

İyi bir oryantasyon programı, yeni çalışanın birlikte olacağı ekibi ve şirketi hakkında bilmesi gereken her şeyi kapsar. Kapsamlı çalışan oryantasyonu için aşağıdaki video türlerini oluşturmanız gerekir.


1. Ekiple Tanışma Videosu

Tüm departmanları tanıtan, kimin kim olduğunu gösteren tam bir ekip videosu oluşturun. Yeni çalışanları kendi ekipleriyle ve ekip yöneticileriyle de tanıştırmanız gerekir. Örneğin yeni çalışan pazarlama ekibinde bulunacaksa, departmandaki iş arkadaşlarını ve görevlerini tanıtan başka bir video daha kaydetmelisiniz.


2. CEO ile Tanışma Videosu

Adından da anlaşılacağı gibi, bu video CEO’nun mesajını içermeli. CEO’nun başarılarını, nasıl çalıştıklarını vb. vurgulayan resmi bir video olabilir, veya daha samimi bir karşılama mesajı şeklinde kurgulanabilir.


3. Şirket Tanıtımı/Şirket Politikası Videoları

Şirket tanıtım videosu, şirketin ne yaptığını kapsar. Yeni çalışanı misyonla dolu bir şirketin bir parçası olduklarını hissettirmek için etkili videolardır. Ayrıca, yeni çalışanlar için şirket politikalarını ve prosedürlerini de açıklamak için önemlidir.


4. Eğitim/Demo Videoları

Ürününüze / hizmetinize genel bakış sunan demo videolarıdır. Bu ana videoyu, ürün ve hizmetlerinizin farklı özelliklerini açıklayan kısa videolarla destekleyebilirsiniz.


5. Farkındalık Videoları

Bu videolar, bilgi aktarımına ve süreçlerin çalışanlarla paylaşılmasına odaklanır.

Şirketinizdeki iş akışlarını açıklayan belgeleriniz ve tutarlılığı korumak için marka yönergeleriniz mi var? Yeni çalışanların bu bilgileri nerede bulabileceğini ve nasıl kullanabileceğini açıklayan ekran kayıtlı videolar oluşturabilirsiniz.

İş için kullandığınız ürünleri açıklayan video da oluşturabilirsiniz. Son olarak da yeni çalışanların ilk günlerde ne yapmaları gerektiği, mentor olarak kimlerin eşleştirileceği, ilk haftalarında, ilk aylarında, ilk yıllarında kiminle çalışacakları gibi bilgileri içeren oryantasyon videosu da faydalı olabilir.


6. Şirket Kültürü Videosu

Son olarak, bir çalışanın şirketinizde çalışmanın nasıl bir şey olduğunu anlamasına yardımcı olmak için bir şirket kültürü videosu oluşturmalısınız. Bu sayede iyi bir ilk izlenim yaratabilirsiniz.


Adım Adım Oryantasyon Videosu Oluşturma

Oluşturmanız gereken videoların konularını verdiğimize göre şimdi de bu videoları nasıl oluşturabileceğinize bakalım. Bunun için 6 adımdan bahsedeceğiz:


1. Adım: İyi Senaryo Oluşturun

Kurumsal eğitim söz konusu olduğunda her zaman paylaşılacak bir şeyler vardır. Fakat kilit nokta, yeni çalışanı aşırı bilgi yüküyle boğulmuş hissetmekten kurtarmak için bu bilgileri adım adım sağlamaktır.

Bu nedenle, her videoda paylaşmak istediğiniz bilgileri ve bunları nasıl paylaşacağınızı tam olarak belirlemenize yardımcı olacak bir video senaryosu yazarak başlamanız çok önemlidir.


2. Adım. Çekim İçin Optimum İmkanları Sağlayın

Optimum aydınlatma ayarı ve kamera ve mikrofon gibi çekim ekipmanlarının hazır olması, oryantasyon videoları hazırlamanızı kolaylaştırır. Ayrıca çok fazla tekrar çekim yapmanız gerekmeyeceği için süreci hızlandırır.


3. Adım. Yüksek Kaliteli Medya Kullanın

Şirket logonuzun şeffaf arka planlı PNG dosyalarını bilgisayarınızda tutun ve gereken yerlerde hemen videoya ekleyin. Ayrıca marka kimliğinizi yansıtan oklar ve illüstrasyonlar gibi tasarım öğeleri de bulundurun. Gerekirse videolarınızda telifsiz resimler de kullanabilirsiniz.


4. Adım: Altyazı Ekleyin

Videonuz hazır olduğunda, altyazı eklemeye başlayın. Altyazı eklemek, içeriğinizi işitme güçlüğü çeken çalışanlar ve diğer izleyiciler (örneğin, videoyu yeniden tasarladığınız) için erişilebilir hale getirmek için önemlidir.


5. Adım: Videonuzun Müziğini Seçin

Hiçbir video müziksiz tamamlanmış sayılmaz, değil mi?


6. Adım: Kaliteli Motion Grafik Ekleyin

Son olarak, videonuzun akıcı olması için motion grafik ekleyin. Bu, hikayenin akışına yardımcı olur ve mesajınızın etkisini artırır.


MediaRubic ile Oryantasyon Eğitiminizi Üst Seviyeye Çıkarın

Sonuç olarak oryantasyon videoları, yeni çalışanların deneyimlerini geliştiren etkili bir oryantasyon eğitimi veya programı oluşturmanıza yardımcı olur. MediaRubic olarak hem video hem de oryantasyon alanındaki tecrübemizle bu konuda size yardımcı olabiliriz. Detaylar için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Makaleler