• İletişime Geçin
  • merhaba@mediarubic.com
sosyal medya

Kurumsal Videonuz Neden Çok Kötü ve Bunun için Neler Yapabilirsiniz ?

Kurumsal Videonuz Neden Çok Kötü ve Bunun için Neler Yapabilirsiniz ?

Size hiç Yatırım Getirisi (ROI – Return of Investment) sağlamayan bir kurumsal video üretmek için yüklü miktarda para ve zaman harcamış olmanın kalp acısını ve hüznünü hayal edin…

Müşteri adayınızın videonuzu keşfettiğini, ‘oynata’ bastığını ve sonra da ilk 5 saniye içinde videoyu kapatıp çıktığını gözünüzde canlandırın! Tüm kan, ter ve gözyaşlarınız bir fare tıklamasıyla süpürülüp gitti.

Bir ana sayfa videosu ya da satış sunumu oluşturmak üzere çalışıyorsanız şimdi video mesajınızı geliştirmek üzere kontrolü elinize alabilirsiniz. Bu yazımızda listelediğimiz hataların birçoğu en baştaki planlama ve metin yazma aşamasında önlenebilir.

İşte göz önüne almanız gereken bazı hususlar:

1. Hiç kimse ne kadar harika olduğunuzu önemsemez.

Çoğu işletme, yaptığı işte en iyisi olduklarını iddia eder. Çok güzel, ama herkes aynı şeyi söylüyor. Bunu söylemek yerine ne kadar harika olduğunuzu bize gösterir misiniz? Sizi diğerlerinden ayıran şey nedir?

Müşterilere verdiğiniz mesajı ‘ürün ya da hizmet özellikleri’ yerine somut müşteri avantajları şeklinde değiştirmeniz gerekiyor. Müşterilerinizden geribildirim alın: Hangi sorunlarının çözülmesini istiyorlar? Videonuzda işte bu sorunlara yönelik çözümlerden bahsedin. Sıkıntıları nelerdir? Onların sıkıntılarını anladığınızı bilmeleriniz sağlayın.

Yani videonuzu “ben” merkezli yerine “müşteri” merkezli hale getirin. Yatrırım Getirisi’nin şaşırtıcı şekilde arttığını göreceksiniz. Daha fazla tıklamalar, beğenmeler, paylaşmalar ve abonelikler…

2. Videonuz çok sıkıcı.

İnsanlar internette hoşça vakit geçirmek üzere gezinirken birden bire çok sıkıldıklarını fark ettiklerinde rahatsız olurlar. Hepimiz oluruz, öyle değil mi? “Sıkıcılık” her video pazarlamacısının felaketidir! Dikkat kaybı sendromunu yaşamamak için videonuzu hemen konuya odaklı hale getirmelisiniz.

Kalıcı bir izlenim bırakmak için kısa bir zamanınız var. Video senaryonuzu tek bir ana fikir ve sonuca odaklamalısınız. Bu, izleyicinin dikkatini canlı tutmaya yardımcı olacaktır. Ayrıca izleyicinin zamanına da saygı göstermelisiniz.

3. Videonuzda etkileşim yok.

En iyi öğretmenler öğrencilerini düşünmeye davet ederler. Sınıflarını öğrenme deneyimine katılmaya teşvik ederler. Çünkü fikirler ve kavramlar beyne bu şekilde bağlanır ve yerleşir.

Videonuz müşteri odaklı olduğu için kendinize şunu sorun: Hangi soru(lar) izleyicimin dikkatini çeker? Zihinlerindeki dişlilerin çalışmasının nasıl sağlayabilirim? Müşterinizin düşünmesini sağlamak üzere kışkırtıcı bir soru sorabilirsiniz.

İzleyicilerin hayal gücünü ateşleyerek onlardan düşüncelerini kağıda yazmalarını veya çizmelerini bile isteyebilirsiniz. Bunun için sayfadaki yorum bölümünü kullanabilirler. Burada kilit nokta soruları sormak ve cevap verme biçimini yönlendirmektir. Bu hem öğrenme sürecini destekleyecek, hem de videonuzu izleyici için daha faydalı ve daha unutulmaz kılacaktır.

4. Audio’nuz berbat.

Ses videonun yarısıdır. Mobil dünyada video izlemek için sesi netleştirmek ve dizüstü ve akıllı telefon hoparlörlerinde iyi ses çıkaracak kadar yüksek tutmak daha da önemlidir. Elbette düşük bütçeli amatör çözümler de mevcuttur ancak bu konuda verebileceğimiz en iyi tavsiye profesyonelleşmeye gitmenizdir.

5. Çok fazla anlamsız lügat…

Şaşırmayın ama kurumsal dil kesinlikle kötü bir tercihtir, emin olabilirsiniz. Kitleniz gerçekten “çok teknik” bir kitle değilse, dilinizi 8. sınıf okuma düzeyinde tutmanızı tavsiye ederiz. Bunun sebebi kitlenizin daha yüksek bir seviyeyi anlayacak kadar akıllı olmaması değildir. Asıl sebep daha basit konuşmaların dikkati çekme ve koruma anlamında daha etkili olmasıdır.

Web video içeriğinin hızlı bir şekilde bulunması ve yutulması, yani tüketilmesi gerekir. Bu nedenle üst düzey reklam metni yazarları ‘bu seviyede’ yazarlar.

Aynı şey sizin videolarınız için de geçerlidir. Kısa ve basit ifadelerle insanları yakalar ve dikkatlerini daha çabuk ve daha uzun süreliğine elinizde tutarsınız. Yok, eğer “biz ille de kurumsal dil kullanacağız” der ve ‘büyük kelimeler’ ve tutarsız, saçma cümlelerle zihinlerini yorarsanız, insanları hızlı bir şekilde kaybedebilirsiniz.

6. Tek sıkımlık kurşun.

Bir görünüp kaybolmayın. “Öğretmek ve satmak” için çevrimiçi videonun muazzam gücünden yararlanın. Daha fazlasını yapın! Sürekli bir eğitim hattı oluşturun. Video içeriğinize dayalı bir takipçi kitlesi bina edin.

Kendi YouTube kanalınızı oluşturmak ve oradan ana sitenize geri bağlantı (backlink) kurmak isteyebilirsiniz. YouTube dünyanın Google’dan sonraki en büyük ikinci arama motorudur. Orada bulunan izleyici trafiğine dokunun ve onları web sitenize yönlendirin.

İlginizi Çekebilecek Makaleler