• İletişime Geçin
  • merhaba@mediarubic.com
sosyal medya

Matterport Kullanımından Yararlanabilecek Sektörler Hangileri?

Matterport Kullanımından Yararlanabilecek Sektörler Hangileri?

Matterport 3D sanal tur, hem şirketler hem de müşteriler için fazlasıyla kullanışlı ve verimli olduğundan artık birçok şirketin pazarlama araçlarından birisi. Peki sanal tur nedir? Bina, ofis, gayrimenkul gibi herhangi bir fiziksel alanın panoramik görüntüler kullanılarak dijital olarak yeniden yaratılması işine kısaca sanal tur diyoruz. Matterport teknolojisi ise geleneksel sanal turda tamamen devrim yaratarak kullanıcıların mevcut olmadıkları bir alanda gezinmelerine ve kullanması kolay özelliklerle daha etkileşimli deneyimler sunuyor.

Matterport başlangıçta yalnızca gelişmiş kamera sistemleri üretme fikriyle yola çıkmış, ancak daha sonra iş alanını iç tasarım, emlak, çeşitli uygulamalar ve oyunlar için 3D iç görüntüler oluşturmak üzere birden fazla görüntü yakalamaya çeşitlendirmiştir. Büyümeye ve ürün gamını çeşitlendirmeye devam eden şirket, günümüzde 3D sanal tur teknolojisinde sektör lideri konumunda. Matterport, üst düzey 3D teknolojisi sayesinde çeşitli 3D ve 360 kamera ile uyumludur.

Matterport birçok farklı sektörden şirkete hizmet sağlamaktadır. Matterport’u kullanmak için en avantajlı sektörlerin ne olduğuna daha yakından bakalım.

Emlak

Emlak sektörü muhtemelen çoğu insanın Matterport’u ilk duyduğu veya gördüğü yerdir. Emlak sektöründe Matterport, müşterilerin evleri gezmesi için daha etkileşimli ve çok boyutlu sanal turlar oluşturmada kullanılıyor. Matterport, hem bireysel konutlar hem de ticari gayrimenkul sanal turları için tercih ediliyor. İnşaatı bitmemiş bir evin veya ofisin bittiğinde nasıl görüneceğini göstermek için 3D işlenmiş görüntü kullanımı da sektörde yaygın. Bu, potansiyel müşterilerin ilgisini artıracak ve alıcıların tadilat veya inşaat halindeki mülkler konusunda sahip oldukları endişeyi ortadan kaldırıyor.

Seyahat ve Konaklama

Seyahat etmek günümüzde pek çok insan için ihtiyaçtan ziyade bir zorunluluk haline geldi. İnsanlar iş için de olsa, eğlence için de olsa artık rezervasyon yapmadan önce kalacağı yeri çevrimiçi olarak önceden kontrol etmeyi seviyor. Oteller, tatil köyleri, yolcu gemileri, havayolları gibi web sitelerinde Matterport sanal turları sunmak, turistlere fayda sağladığı kadar şirketlerin de marka değerini artırmalarını sağlıyor. Şirketlerin ve markaların hizmetlerini pazarlamasına, daha fazla insanı seyahate teşvik etmeye ve seyahat edilesi yerleri tanıtmalarına yardımcı oluyor.

Restoranlar

Restoran sahiplerinin restoranlarını tanıtmak için Matterport sanal turu kullanması, restoranın pazarlama stratejisi ile gerçek müşterilerin deneyimi arasındaki boşluğu kapatarak daha fazla iş yapmalarını sağlayabilir. Müşteriler, ambiyansı ve menüyü ve restoranı beğenip beğenmediklerini görmek için sanal turu kullanabilir. Bu sayede önceki müşterileriniz yemek deneyimlerini yeniden yaşarken, yeni müşterileriniz de bu deneyimi yaşamayı dört gözle beklerler.

Perakende Mağazaları

Mağaza sahipleri ziyaretçilere mekanlarının düzenini gösterebilir ve 3D turlarında öne çıkacak ürünleri seçebilir. Alışveriş merkezlerinde veya büyük mağazalarda alışveriş yapan müşterileri, istedikleri mağazayı veya mağazanın bir bölümünü bulmak için bu turları kullanabilirler.

Mimarlık, Mühendislik ve İnşaat

Bildiğiniz gibi gayrimenkul bu üç sektörde başlar. Matterport ile bu üç sektörde çalışanların işleri daha kolay hale geliyor. Doğru ölçümler elde etmek, daha az karmaşık yeniden modelleme ve düzeltme, daha kolay açıklama ve planların müşterilere sunulabilmesi, 3D modellemenin güzelliklerinden sadece birkaçıdır.

Etkinlik Alanları

İnsanlar etkinlik düzenlemek için mekan aradıklarında alanın ihtiyaçlarını karşılayıp karşılamadığını kontrol etmek isteyeceklerdir. Bazen sadece alana sahip olmak yeterli değildir. Bazı müşteriler alanda belirli özellikler ararlar. Bu nedenle Matterport sanal tur, alanın müşteri gereksinimlerine uyup uymadığını görmek için tüm alanı gezebilmelerine olanak tanır. Web sitesinde veya sosyal medyada bu hizmeti sunan etkinlik alanları sahiplerinin müşteri sayıları keskin bir şekilde artış gösteriyor.

Kültürel Alanlar

Gittikçe daha fazla müze ve kültürel alan, daha fazla insanın çevrimiçi olarak keşfedebilmesi için web sitesinde sanal tur hizmeti sunuyor. Bir yeri sanal turla çevrimiçi olarak keşfetmek daha kolay olduğundan daha fazla insan sergileri veya kültürel gösterileri sanal olarak ziyaret ediyor ve bu da müzeye veya alana olan ilgiyi artırmaya yardımcı oluyor. Ziyaretçilerin bir sonraki sefer müzeye şahsen gitmesine de önayak oluyor.

Haber ve Eğlence

Haber ve eğlence siteleri, yeni şeyler tanıtmak ve haberleri farklı ama eğlenceli bir şekilde sunmak için Matterport 3D tur kullanabilir. Bu etkileşimli deneyim, insanların bilgileri daha iyi anlamalarına yardımcı olarak web sitesinde daha uzun süre kalmalarını sağlayabilir.

Matterport, görüldüğü üzere farklı sektörlerin dijitalleşmesini sağlayarak yeni müşteriler çekmelerini ve daha fazla iş yapmalarına imkan tanıyor. MediaRubic olarak son teknoloji Mattertport kameramızla mağazanızın, ofisinizin veya dilediğiniz alanın 3D sanal turunu oluşturmanıza yardımcı olabiliriz. Detaylar için bize ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Makaleler