• İletişime Geçin
  • merhaba@mediarubic.com
sosyal medya

Dijital İkiz: Tek Bir İkizden Kurumsal Metaverse’e Yolculuk

Dijital İkiz: Tek Bir İkizden Kurumsal Metaverse’e Yolculuk

Şirketler, dijital yolculuğa tek bir dijital ikizle başlayarak ekosistemlerini gittikçe büyütebilir ve süreç sonunda kurumsal Metaverse sahibi olabilirler.


Dijital İkiz Nedir?

Dijital ikizin birçok farklı tanımı bulunduğu için yazıya bu soruyu cevaplayarak başlamalıyız. Dijital ikiz, fiziksel bir varlığın, kişinin veya sürecin sanal bir temsili olarak tanımlanır. Dijital ikiz, birden fazla kaynaktan toplanan verilerden, bu verilerden türetilen davranışsal içgörüler katmanından ve görselleştirmelerden oluşur. Basit bir 3D görselleştirme veya bağımsız simülasyon dijital ikiz olarak kabul edilmez. Birden fazla yapay zeka kullanım örneği, “ya olursa” simülasyonları ve simülasyonların üzerine ek görselleştirmeler oluşturulabilir.

Örneğin dijital ikiz, şirket sistemlerinin müşteriler hakkında topladığı çevrimiçi ve mağaza içi satın alma davranışı, demografik bilgiler, ödeme yöntemleri ve müşteri hizmetleriyle etkileşimler gibi tüm ayrıntıları içeren 360 derecelik bir görünüm sağlayabilir. Ayrıca, müşteri hizmetleri çağrılarının ortalama uzunluğu gibi verilerden türetilen içgörüler de oluşturur. Müşteri kaybı eğilim modellerini veya müşterinin sonraki alışverişinde satın alabileceği ürünlerin tahmini, dijital ikizlerden yararlanan AI örnekleridir.

Dijital ikiz, gerçek dünyadaki varlıkların veya fabrika üretim hattı ve kritik makine parçaları gibi süreçlerin çalışmasını simüle ederek ortalama ekipman arıza süreleri veya bir ürün montajını tamamlamak için gereken ortalama süre hakkında bilgi de üretebilir. Tahmine dayalı bakım, süreç otomasyonu ve optimizasyonunu gibi AI destekli dijital ikiz örnekleri etkileyici örneklerdir. Dijital ikiz, birçok uygulamanın ve kullanım örneğinin pazara sunulma süresini hızlandırır, çünkü geliştirme ekipleri her uygulama oluşturduklarında ham verileri temizlemek ve yeniden yapılandırmak için zaman harcamak zorunda kalmazlar.

Sonuç olarak, dijital ikizlerin yeni yapay zeka odaklı yetenekler geliştirmek için gereken süreyi %60’a kadar, sermaye harcamalarını ve işletme harcamalarını da %15’e kadar azalttığını görüyoruz. Ticari verimliliği ise yaklaşık %10 oranında artırabildikleri biliniyor. CEO’lar, dijital ikizlerin önemini ve gücünü giderek daha fazla kabul ediyor ve hatta dijital ikizlerden finans raporlarında gittikçe artan sıklıkta bahsediyorlar. Araştırmalar, büyük işletmelerdeki üst düzey teknoloji yöneticilerinin %70’inin dijital ikizleri araştırdığını ve bunlara yatırım yaptığını gösteriyor. Bu ilgi, hızla ilerleyen destekleyici teknolojilerle birleştiğinde, 2026 yılına kadar dijital-ikiz yatırımları için 48 milyar dolardan fazla harcama yapılacağı düşünülüyor ki bu da yıllık %58’lik bileşik büyüme oranı (CAGR) anlamına geliyor. Şu anda bile bazı gelişmiş dijital ikiz uygulamaları görüyoruz.


Başlangıç: İlk Dijital İkiz

Bir şirketin ilk olarak neyin dijital ikizini oluşturacağı, öncelikli değer faktörleri ve yeniden kullanım potansiyeli ile belirlenir. İş desteği, verilerin kullanılabilirliği, kalitesi ve erişilebilirliği gibi fizibilite faktörleri ile de dengelenir. Bazı örneklere bakalım:Şirketler genellikle dijital ikizin çekirdeği olan veri ürünü oluşturarak başlar. Veri ürünü, şirkettekilerin kolayca erişebileceği ve farklı iş zorluklarında kullanabileceği yüksek kaliteli, kullanıma hazır bir veri kümesi sunar. Veri ürünü, başlangıçta dünyadaki fiziksel bir varlığı taklit etmek ve kritik işlevinin işlevinin performansını artırmak için yapılandırılmış birkaç veri katmanı sağlar. Örneğin bir şirket, çalışma çizelgesi oluşturma işini optimize etmeye yardımcı olmak için perakende çalışanlarından oluşan iş kolundaki çalışanların rolleri, müsaitlikleri, görev süreleri ve mağaza konumları hakkında bilgi içeren veri ürünü oluşturabilir. Veri ürünü genellikle yalnızca birkaç ay içinde oluşturularak değer sağlamaya başlar.

Dijital ikiz, zaman içinde sürekli olarak geliştirilen, gelecekteki kullanım durumları için temel oluşturabilecek ve yeniden kullanılabilir gerçek kaynak olarak hizmet ederek değer üretmeye devam eder. Veri ürünü birkaç kullanım örneği ile destekledikten sonra, AI sayesinde yetenekleri hızla genişletilebilir. Örneğin ekipler, veri ürününün kullanımıyla oluşturulan verileri mevcut veri ürününe aktarıp ürünü besleyerek eğilim modelleri ve olası etkileşim yanıtları gibi davranışsal veri katmanlarıyla zenginleştirebilir. Farklı senaryoların simülasyonlarını yapmak için görselleştirmeler de eklenebilir. Bu geliştirmeler, daha fazla ve daha güçlü tahmine dayalı, kuralcı kullanım örneklerinin kilidini açar ve veri ürününüzü dijital ikize dönüştürür. Örneğin bir çalışanın dijital ikizi, şirketin çalışan performansını ve verimliliğini artırmak için yol gösteren AI odaklı kişisel koçlar geliştirmesine yardımcı olabilir. Ayrıca yöneticilerin çalışan memnuniyetini yüksek tutmak için doğru müdahaleleri belirlemelerine de yardımcı olabilir.


Dijital İkizleri Birleştirerek Değer Artırma

Şirketler iki veya daha fazla dijital ikizi birbirine bağlayarak farklı varlıklar arasındaki karmaşık ilişkileri simüle edebilir, bu sayede daha karmaşık kullanım durumları ve daha fazla değer için zengin davranışsal içgörüler elde edebilirler. Örneğin bir şirket, çalışanların dijital ikizlerini müşterilerin, perakende mağazalarının, envanterinin, satışlarının ve müşteri süreç akışlarının dijital ikizleriyle birleştirebilir. Peki bu şekilde nasıl sonuçlar elde edilir?Dijital ikizler birbirleriyle bağlantı kurduklarında ve korelasyonlar modellemeye dahil edildikçe daha akıllı hale gelirler.Dijital İkiz Ağını Kurumsal Metaverse Haline Getirme

Şirketler, farklı iş alanlarının, işlevlerin ve operasyonel ekosistemlerin çoklu dijital ikizlerini birbirine bağlamaya başladıkça kurumsal Metaverse de şekillenmeye başlar. Örneğin bir perakendeci, perakende mağazasının dijital ikizini depolarının, tedarik zincirinin, çağrı merkezinin ve diğer bölümlerin dijital ikizlerine bağlayabilir, içgörüleri paylaşabilir, senaryoları simüle edebilir, otomasyon ve AI kullanım durumlarını görebilir. Şirketler, dijital ikiz temelinin yanı sıra daha sonra bu ikizlerin oluşturdukları tüm dijital uygulamaları ve analizleri bir araya getiren ek veri katmanı oluşturabilirler.

Son olarak, şirketler çalışanlara ve müşterilere artırılmış ve sanal gerçeklikten yararlanan entegre, çok boyutlu deneyimler sunmak için ortak tüketim katmanı ekleyebilir. Dijital ikiz uygulamaları olgunlaştıkça, yöneticiler de sadece var olanı çoğaltmaktan tüm süreçleri ve deneyimleri dijital olarak yeniden yapılandırmaya, değerli zamandan ve kaynaklardan tasarruf etmeye geçmek isteyeceklerdir. Örneğin, müşterilerin ödeme deneyiminden hoşlanmadığını veya mühendislerin mevcut ürün tasarım süreçleriyle sorun yaşadığını varsayalım. Kurumsal Metaverse, mevcut deneyimleri ve süreçleri çoğaltmak yerine daha iyi sonuçlar elde etmek için bu deneyimleri ve süreçleri dijital bağlamda yeniden icat etme fırsatı sunar.

İlginizi Çekebilecek Makaleler