• İletişime Geçin
  • merhaba@mediarubic.com
sosyal medya

İnteraktif Videonun Öğrenmeye Yönelik Faydaları

İnteraktif Videonun Öğrenmeye Yönelik Faydaları

“Arkanıza yaslanın, rahatlayın ve filmin tadını çıkarın,” derdi eski film fragmanları. Fakat eğitim profesyonelleri gibi görsel medya oluşturucuları, görsel medyanın pasifliğini ortadan kaldırmak için uzun zamandır mücadele ediyorlar. Çünkü arkaya yaslanmak ilgisizliğe ve dikkat dağılmasına yol açabiliyor. Bununla mücadele etmek ve izleyiciyi ekranda görüntülenen içeriğe dahil etmek için 3D, IMAX, surround ses gibi birçok girişime şahit olduk.

Görsel medya üreticileri için halihazırda var olan zorluklar son zamanlarda mobil oyunların, her yerde bulunan geniş bant ve 4G’nin, sosyal medyanın ve isteğe bağlı kullanıcı deneyimlerinin ortaya çıkmasıyla çok daha belirgin hale geldi. İnsanlar artık kontrolün ellerinde olmasını ve ekranlara dokunmayı bekliyorlar. Medyayı her yerde ve herhangi bir cihazda görüntülemek, medyanın içine dalmak, senaryoyla ilgilenmek veya senaryo yaratmak ve bir sonraki adıma karar vermek istiyorlar.

Bu nedenle çözüm interaktif video olabilir! İnteraktif videoyu kullanıcının bir eylemi tetiklemek için resme tıklamasına veya dokunmasına izin veren çevrimiçi bir görsel deneyim olarak tanımlayabiliriz.

İnteraktif video, izleyicilerin “bir sonraki adımda ne yapacaklarını” kontrol etmelerine ve videodaki karakterlerin kullanıcının kararlarına yanıt vermelerini izlemelerine olanak tanıyabilir. Yaptıkları seçimlerin sonuçlarını görmelerine, kendilerini ilgilendiren yerlere atlamaya ve olayları farklı karakterlerin gözünden görmelerini sağlar. Kullanıcıyı eylemin ortasına koyar ve deneyimi yönlendirmek için kullanıcının kararlarını bekler.

İnteraktif videonun birkaç farklı kullanımı vardır. Çevrimiçi tanıtım ve pazarlamada interaktif videolar yaygın olarak kullanılmaktadır. İnteraktif videonun yaratıcı ve yenilikçi kullanımlardan bazıları müzik videolarında ve görsel sanatlarda olmuştur. İlgi çekici öğrenme deneyimleri yaratma fırsatı, eğitim içerik sağlayıcıları ve eğitim ve gelişim organizasyonları tarafından da fark edilmeye başladı.

İnteraktif videoların dört temel faydası bulunuyor, bu faydalar interaktif videoları eğitim ve gelişim (L&D) için çok çekici kılıyor.


1. Platformlar arası kullanılabilirlik

İnteraktif videolar çoğu tarayıcıda ve PC, telefon, tablet gibi cihazlarda sorunsuz çalışır. Aynı video(lar), kullanıcının ofiste dizüstü bilgisayarın önünde olup olmadığına veya otobüste bir mobil cihazdan görüntüleyip görüntülemediğine bakılmaksızın tutarlı ve güçlü bir deneyim sağlar. Bu da üretim sürecini kolaylaştırır. Birden fazla sürüm veya farklı işletim sistemleri için ince ayar yapma konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. Kullanıcılarınız da özgürlüğün tadını çıkarırlar.


2. Kişiselleştirme

İnteraktif video, kullanıcı odaklı karar verme ve kullanıcı kontrolü duygusuna izin verir. Bu da kullanıcı için daha kişiselleştirilmiş bir öğrenme deneyimi sağlar. Videolar kullanıcıların rollerine, seviyelerine veya bilgi boşluklarına göre seçim yapmalarına izin verecek şekilde yapılandırılabilir. Brandon Hall Group’a göre, etkili kişiselleştirilmiş öğrenme için ilk beş kritik öğeden birisi video tabanlı öğrenmedir.


3. İlgi çekicilik

İnteraktif video ilgi çekicidir ve kullanıcıyı içeriğe dahil eder. Kullanıcılar değişkendir, eğitim yavaş, sıkıcı veya pasif hissettirirse eğitime sırt çevirebilirler. Sektör istatistikleri, İnteraktif video deneyimlerinin normal “düz” videoya kıyasla kullanıcıların eğitimi bırakma oranını azalttığını doğrulamaktadır. Hikaye odaklı yaklaşımlar keşfetmeyi teşvik eder. Senaryo dallandığında kullanıcı farklı seçimlerde neler olacağını merak eder ve eğitimi tekrardan tamamlamak isteyebilir. İnteraktif öğrenme doğru ve etkili bir şekilde uygulandığında hem senaryo tarafında ilgi çekici karakterler ve anlatı, eğitim tarafında da karara dayalı sonuçlar ve çıktılar yoluyla deneyimsel öğrenme elde edersiniz.


4. Hızlı ve Esnek Olması

Tüm öğrenme yöntemlerinden en çok yönlü olanı videodur. Video, tek başına mikro öğrenme materyali bile olabilir. Videoları yüz yüze eğitim deneyimine veya daha geniş çaplı bir dijital eğitimde kullanabilirsiniz.  Videolarınız mini simülasyonlar veya performans destek yardımcıları olarak da kullanılabilir. Ayrıca, İnteraktif video platformlarının çoğu kullanıcı dostu ve bulut tabanlı yazma araçları sağladığını da belirtelim. İnteraktif videolar ayrıntılı olabilir, ancak böyle olmaları da gerekmez. Kamera, temel video düzenleme yazılımı, simgeler ve iyi bir tasarımla bir öğleden sonra İnteraktif videoyu kendiniz de yapabilirsiniz.

İnteraktif videoların eğitim profesyonellerinin faydaları saydığımız bu dört faydanın ötesine uzanır. Bazı platformlar, kullanıcılar için diğer kullanıcılar tarafından oluşturulan ve ikincil bilgi kanalı sağlayan sosyal özellikleri (paylaşma, yorum yapma veya derecelendirme gibi) destekler. Çoğu platform, kullanıcıların davranışları ve seçimleri hakkında büyüleyici içgörüler ve metrikler sağlayabilecek sağlam, gerçek zamanlı izleyici analizleri oluşturur. Pazarlamacılar için temel bir avantaj geri dönüttür. İzleyicileri ek bir işlem yapmaya ikna etmek için İnteraktif video kullanmak (kaydolmak, daha fazlasını okumak, satın almak) çok iyi pazarlama stratejisidir. Eğitim uzmanları, kullanıcıları öğrenme deneyimlerini videonun ötesinde (indirmeler, pekiştirme etkinlikleri, hedeflenen öneriler vb.) sürdürmeye teşvik etmek için benzer bir teknik kullanabilir.

Tüm bu avantajlar göz önüne alındığında “interaktif video tüm eğitim ihtiyaçlarınıza cevap verebilir mi?” sorusunu sorabilirsiniz. Cevap ise “tam olarak değil”.  Şirketinize ve eğitim yaklaşımınıza bağlı olarak dikkate alınması gereken önemli bütçe ve erişim konuları olabilir. Örneğin, kuruluşunuz mobil veri paketi maliyetlerini karşılıyor mu? Video dosyaları çok büyük olabilir. Ayrıca birçok İnteraktif video platformu, video dosyalarını akış yerine cihaza depolama yöntemini kullanır. “Kendi yolunu seç” tarzındaki videolar çok ilgi çekici olabilir, fakat geleneksel lineer formattaki bir videodan üç kat veya daha fazla düzenlenmiş video üretmenizi gerektirebilir.

İnteraktif videoların eğitim ihtiyaçlarınızı karşılayacağını düşünüyorsanız, kaçınmanız gereken bazı tipik tuzaklar bulunuyor:


  • Formatın eğlenceli cazibesine kapılmayın. Ana mesajınızı takip edin, gereksiz noktalara değinmekten ve dikkat dağıtıcı öğelerden kaçının. Bir şeyi yapabiliyor olmanız, yapmanız gerektiği anlamına gelmemelidir.
  • İçeriğinizi kısa tutun. Günümüz kullanıcıları kısa içeriklerden hoşlanıyor. Daha uzun içerik, sizin için daha fazla üretim ve yıpranma anlamına gelir. İnteraktif video bile zaman içinde izleyici düşüşü artışıyla karşı karşıya kalır.
  • Bu nedenle basit düşünün.

Artık pasif videolar, yerini deneyimsel ve katılımı gerektiren videolara bırakıyor. İnteraktif videolar, kullanıcılarla duygusal düzeyde doğrudan bağlantı kurabilen ve onları kendi gelişimlerine dahil edebilen heyecan verici, gelişen yeni bir formatı temsil ediyor.

MediaRubic ile interaktif video yaklaşımınızı şirket içi eğitiminize ekleyin. Tecrübeli ve yaratıcı ekibimizle birden fazla senaryoya sahip interaktif videolar ile kullanıcılarınıza benzersiz eğitimler sunuyor, sıkıcı eğitimleri ilginç hale getiriyoruz. Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Makaleler