• İletişime Geçin
  • merhaba@mediarubic.com
sosyal medya

Dijital Showroom Nedir?

Dijital Showroom Nedir?

COVID-19, markaları yeni çalışma biçimlerine uyum sağlamaya zorladı.

Ticari fuarların iptal edildiği ve fiziksel showroomların işlevini yerine getiremediği süreçte sanal satış sürecinizi kolaylaştırmak için dijital showroomlar harika çözümlerdir.

Dijital showroomlar, ürünlerinizi dijital olarak yayınlamanıza, sanal randevular planlamanıza ve çok daha fazlasına olanak tanır. Dijital showroomlar sayesinde 3D ürün resimlerini ve ürün videolarını paylaşabilir, satın alma işlemleri bile yapabilirsiniz.

Pandemi süreci dijital devrimi ve dijital showroomların benimsenmesini önemli ölçüde hızlandırmıştır.

Bu yazıda dijital showroomun ne olduğuna ve avantajlarının neler olduğuna bakacağız.

Dijital Showroom Nedir?

Sanal showroomlar olarak da bilinen dijital showroomlar, markaların çevrimiçi bir platform aracılığıyla müşterilerle ürün etkileşiminde bulunmalarını ve onlara ürün satmalarını sağlayan yenilikçi bir çözümdür.

Fiziksel showroomların ve ticari fuarların yerini alarak yeni ürünleri göstermek için fiziksel bir konuma ve fiziksel örneklere olan ihtiyacı ortadan kaldırır. Dijital showroomlar, dijital ve fiziksel dünya arasındaki boşluğu doldurur. 

Markalar dijital showroomlarında ürün fotoğrafları, ayrıntıları, fiyatlandırma ve teslimat bilgileri dahil olmak üzere birçok detayı paylaşır. Bazı dijital showroom platformları, fiziksel örnekleme ihtiyacını tamamen ortadan kaldıran 3D sanal örnekleme işlevlerine de sahiptir.

Dijital showroom kullanmanın hem müşteriler hem de markalar için zaman ve maliyet tasarrufu, sürdürülebilirlik ve güvenlik gibi birçok avantajı vardır. 

Moda, güzellik, ev eşyaları, otomotiv gibi çok çeşitli sektörlerden birçok marka, dijital showroom teknolojisini kullanmaktadır. 

Dijital Showroom Kullanmanın Avantajları

Dijital showroom teknolojisini benimsemek, maliyetleri azaltmanıza ve satışları artırmanıza yardımcı olabilir. Dijital showroom kullanmanın faydalarına daha yakından bakalım:

Maliyetleri Azaltın

Dijital showroomlar, fiziksel showroomların kira ve personel giderlerini de önemli ölçüde azaltarak maliyetten büyük tasarruf edilmesini sağlar. Bunun yanında ticari fuarlar gibi etkinliklere katılmamayı tercih ettiğinizde de maliyetten tasarruf edersiniz.

Sipariş Sürecini Daha Verimli Hale Getirin 

Dijital showroom sayesinde tüm sipariş sürecini platform içinde gerçekleştirebilir ve sipariş sürecini kolaylaştırabilirsiniz. Bu sayede siparişleri tek bir noktada toplamak da kolaylaşır. 

Daha verimli sipariş süreci, daha yüksek sipariş hacmine, daha iyi müşteri deneyimine ve ek sanal randevular planlamak için daha fazla zaman sağlamanıza olanak tanır, böylece satışlarınızı artırabilirsiniz.

Satışları Artırmak İçin Verileri Kullanın 

Çoğu dijital showroom platformu, tüm satış ve sipariş verilerinizi bir kullanıcı panosunda düzenler. 

Bu şekilde hangi ürünlerin diğerlerinden daha fazla sattığını ve hangi ürünlerin daha az görüntülenip daha az satıldığını görüntüleyebilirsiniz. Yeterli talep yoksa belirli ürünleri üretmemeye ve satmamaya karar verebilirsiniz. 

Dijital showroomunuzdaki gerçek zamanlı güncellemeler, daha hızlı hareket etmenize ve müşterileri talebin yoğun olduğu ürünlere ve ürün çeşitlerine yönlendirmenize olanak tanır. 

Küresel Erişiminizi Genişletin 

Birçok dijital showroom platformu, marka ve müşterilerin bağlantı kurmasına yardımcı olma görevi görür.

Dijital showroom kullanarak koleksiyonlarınızı dünyanın her yerindeki potansiyel müşterilerinizle paylaşabilirsiniz. Bu sayede dünyanın farklı bölgelerinde fiziksel showroom kurmak için bütçe ayırmanıza gerek kalmaz. Yeni pazarlara açılmak istediğinizde ve uluslararası satışları artırmak istediğinizde dijital showroomların gücünden faydalanabilirsiniz.

Mağazanızın Kapıları 7/24 Açık Kalsın

Dijital showroom kullanarak 7/24 satış yapabilirsiniz. Mağazanızın kapıları bilgisayarı, tableti veya akıllı telefonu olan herkese açık olur.

Dijital Showroom Deneyimini İyileştirmek İçin İpuçları

Dijital Showroom Deneyimini Etkileşimli ve Çok Boyutlu Hale Getirin 

Müşterilerinize artık e-ticaretten beklediği kişiselleştirilmiş deneyimi sunun. 

Sanal toplantılar planlamak ve ürün çeşitlerini müşterilerle paylaşmak için dijital showroom platformunuzu kullanın.

Ürünlerinizin net ve stilistik görünümlerini göstermek için dinamik videoları ve 3D görüntüleri de kullanabilirsiniz. 

Dijital showroomunuza sohbet robotu veya canlı sohbet işlevi entegre ederek interaktifliği artırabilirsiniz. Bu, alıcıların koleksiyonlarınızı görüntülerken soruları olduğunda sorularına yanıt bulabilmelerini ve sağlayarak satışlarınızı artırmanıza yardımcı olur. 

Bölgesel Farklılıkları Göz Önünde Bulundurun

Dijital showroom kullanmak, erişiminizi yeni pazarlara genişletmenize yardımcı olur. Ancak tüm bölgelerdeki insan profili aynı değildir, bir yerde iyi satan ürünler başka bir yerde hiç satılmayabilir. 

Yeni bölgelere genişledikçe, ürün çeşitlerini yerelleştirebilirsiniz. Düzenlemeler oluşturarak, ürünlerinizi farklı kategorilere veya temalara bölerek, müşterilerinizin kendileriyle alakalı koleksiyonlar arasında hızla gezinebilmesine olanak tanıyabilirsiniz.

Müşterilerinize rehberlik etmeye ve satın alma sürecini kolaylaştırmaya yardımcı olmak için en çok satanlar, mevsimsel odaklı kategoriler ve kişisel favorileriniz hakkında ilgi çekici sunumlar oluşturabilirsiniz. 

Dijital Showroomların Geleceği

Seyahat kısıtlamaları ve sosyal mesafe önlemleri birçok bölgede hala devam ediyor. Durum buyken dijital showroomlar markanızın ilerlemesini sağlamanın en iyi yollarının başında geliyor.

Dijital showroom sayesinde teknolojiyi pazarlama ve satış stratejinize dahil edebilir ve satışlarınızı artırabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Makaleler