• İletişime Geçin
  • merhaba@mediarubic.com
sosyal medya

E-Öğrenme Projeniz İçin Yaratıcı Fikirler

e-öğrenme Platformu » Aydın Eğitim ve Gençlik Derneği

E-Öğrenme Projeniz İçin Yaratıcı Fikirler

E-öğrenme, kullanıcılara, eğitimcilere ve kurumlara birçok fayda sağlar. Kullanıcılar için kendi kendine çalışmayı her zamankinden daha kolay hale getirir. Bu sayede kullanıcılar bilgiye her zaman ve her yerden erişebilirler. Ayrıca kullanıcıların akıllarında kalan noktalara tekrar dönmelerini kolaylaştırarak eğitimin etkinliğini ve akılda kalıcılık oranlarını da artırır. Bunun yanında kullanıcıların çeşitli konuları ders dışı çevrimiçi materyallerle keşfederken yeni şeyler öğrenmelerine de yardımcı olur. Bu yazımızda, e-öğrenme tabanlı eğitim tasarlarken kullanabileceğiniz bazı yaratıcı fikirler paylaşacağız. Eğitim tasarlarken yaratıcı fikirler kullanmak önemlidir. Bu tarz fikirler sadece kullanıcıların öğrendiklerini hatırlamasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda her seferinde yeni bir şey sunarak markanızın öne çıkmasına ve marka bilinirliği oluşturmanıza da yardımcı olur. E-öğrenme tabanlı eğitim ve eğitim modülü tasarlarken kullanabileceğiniz bazı yaratıcı fikirlere değinelim:

Salgın online eğitimi büyütecek - StartUp

Video Tabanlı E-Öğrenme

Video tabanlı e-öğrenme, eğitim içeriği sunmanın en yenilikçi yollarından biri olarak kabul edilir. Eğitimcilerin ilgi çekici ve etkileşimli multimedya eğitim programları oluşturmasına olanak tanıyan, büyüleyici bir trenddir.Video tabanlı e-öğrenme, her türlü öğrenme ortamına dahil edilebilir ve görsel geri bildirime ihtiyaç duyan programlar için özellikle yararlıdır. E-öğrenmede videolar, karmaşık kavramların anlaşılmasını ve sindirilmesini kolaylaştırabildiği için karmaşık bilgileri sunmada ideal bir yöntemdir. E-öğrenme video türlerinden bazıları şunlardır:

  • Videolu Quizler
  • İnteraktif Videolar
  • Video Koçluk
  • Web Seminerleri
  • Videolu Değerlendirme
  • Video Tabanlı Eğitim

Video tabanlı e-öğrenme, diğer e-öğrenme türleri için ana kaynak olarak da kullanılabilir, bu da pahalı yazılım veya donanıma ihtiyaç duymadan kapsamlı eğitim programları oluşturmayı mümkün kılar.

Eğitim ve E-Öğrenme - Kariyer Ve Yetenek Rehberiniz - İkaros & Partners

Yaratıcı Yazma Aracına Sahip Yenilikçi E-Öğrenme Platformu

E-öğrenme kurslarınızı tasarlamaya başlamadan önce LMS’inizi yeniden değerlendirmeniz yararınıza olacaktır. Özel bir yazma aracıyla donatılmış bir e-öğrenme platformuna sahip olmak çok önemlidir. Modern yazma araçları, kursunuzu doğrudan platformda oluşturmanıza olanak tanır. Bu nedenle, ilk geri bildirimden sonra kursunuzu hızlı ve kolay bir şekilde değiştirme imkânı sunar. Etkili bir öğrenme yönetim sistemi (LMS), kullanıcıların temel kavramlarda kendi hızlarında ustalaşmalarına yardımcı olabilecek kısa sınavlar, video klipler gibi değerlendirme araçları sağlayarak kendi hızlarında öğrenmeyi de teşvik eder.  Yazma aracı, e-öğrenme kurslarınızı her düzeyde markalaştırmanıza da olanak tanır. Markanızı öne çıkarmak ve güçlendirmek için premium kalitede içerik tasarlamanız gerekir. Başarılı e-öğrenme kursları tasarlamak, doğru medyayı sunmayı gerektirir: video, ses, etkileşimli görüntü, grafik gibi. 

Aksiyon Haritası ile Hedeflerinizi Belirleyin

Kullanıcının sadece içeriği okuduğu ve bilgi aldığı pasif e-öğrenme modelinden uzaklaşmalısınız. E-öğrenme, kullanıcıyı bir dizi soru ve yönlendirme ile eğitimle etkileşime girmeye teşvik etmelidir. Bu bilgi, aksiyon haritasına giriş niteliğindedir. Aksiyon haritası, e-öğrenmede neyi başarmak istediğimizi ve o noktaya nasıl gideceğimizi belirlediğimiz süreçtir. E-öğrenme danışmanları proje sahiplerinin eğitim hedeflerine en iyi şekilde ulaşmalarına yardımcı olmak için genellikle bu tekniği kullanır. Aksiyon haritası, basit bir görev ve etkinlik listesinden, eğitim çıktılarına ulaşmak için atılacak adımları gösteren daha ayrıntılı bir grafiğe kadar çok farklı şekillerde oluşturulabilir. Hedefleriniz için harita oluşturmak önemlidir çünkü yol ve aksiyon haritaları düşüncelerinizi ve planlarınızı düzenlemenize yardımcı olur. Ancak, aksiyon haritasının genel hedef belirleme sürecinizin yalnızca bir parçası olduğunu unutmayın. Yeni bir yola çıkarken yapmanız gereken ilk şeylerden birisidir, fakat kesinlikle tek şey değildir.

Eğitim Sektörünün Yükselen Yıldızı; E-Öğrenme! – Türk Kızılay Akademi

Premium İçerik Tasarlayın ve Eğitimlerinizi Markalaştırın

Kullanıcılarınız, içerik paylaşmak için sunulan medyanın biçimine ve çeşitliliğine duyarlıdır. Profesyonelce tasarlanmış ve videolarla desteklenmiş bir e-öğrenme, eğitiminizin başarısına katkıda bulunacaktır. Konunun uzmanı bir öğretim tasarımcısı ile çalışılmalı ve içerik profesyonelce tasarlanmalıdır. Markalaşma da kurslarınızın pazarlanmasında önemli bir unsurdur.

Sosyal Öğrenme ve Sanal Sınıf

Sohbet veya forum aracılığıyla kullanıcılarla etkileşim üzerinde çalışmak, e-öğrenme tabanlı eğitiminizin yapısına ve içeriğine çok fayda katacak bir süreçtir. Bu sayede ayrıca kullanıcılarınızın öğrenilen konuyla ilgili bilgi ve geri bildirimlerini paylaşmalarına, tartışmalarına ve paylaşmalarına imkân tanımış olursunuz. Bu sürece iyi entegre edilmiş webinarlar veya sanal dersler, öğretilen konuyu yüz yüze veya bir grupta tartışmak için mükemmel fırsatlardır. Bu yazıda e-öğrenmeye dair en önemli gördüğümüz noktaları özetledik. Bu yaklaşımlar, eğitiminizi bir üst seviyeye çıkarmanıza, marka kimliği oluşturmanıza ve markanızın bilinirliğini artırmaya yardımcı olacak yaklaşımlardır. E-öğrenme ve video alanında yıllardır hizmet veren MediaRubic, e-öğrenme tabanlı eğitiminize seviye atlatmaya ve profesyonelleştirmenizde size yardımcı olabilir. Detaylı bilgi için MediaRubic’e merhaba@mediarubic.com adresinden ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Makaleler