• İletişime Geçin
  • merhaba@mediarubic.com
sosyal medya

E-Öğrenme Tasarımında Dikkat Edilmesi Gereken Öğeler

E-Öğrenme Tasarımında Dikkat Edilmesi Gereken Öğeler

E-öğrenme oluşturulurken dikkat edilmesi gereken birçok nokta ve parametre bulunur. Bu alanda geçmişte yapılan birçok çalışma ve araştırma, e-öğrenme oluşturmadaki en etkili teknikleri ortaya koymuştur. Ayrıca öğrenme yönetim sistemleri (LMSler) giderek daha etkili analiz araçları sunmaktadır. Bu analiz araçlarından çıkarılan veriler, kullanıcıların davranışlarını ve etkinliklerini ortaya koymaktadır. Eğitimin başarısı, eğitim modüllerinin etrafında oluşturulan etkinliklere de bağlıdır.

Bu yazıda başarılı e-öğrenme tasarlamak için ipuçlarını, trendleri ve dikkat edilmesi gereken noktaları paylaşacağız.


Yazı Tipi ve Boyutu

İnternette bir şeye uzun süre odaklanmak zordur. Bu kural tüm dijital içerikler için geçerlidir, eğer içerik akıllı telefonda görüntülenecekse daha da fazla geçerlidir. Metin, eğitimdeki butonlardan ve küçük resimlerden daha önemlidir. Yani eğitimdeki en belirgin öğe ana mesajınız olmalıdır.


Bilgi Hiyerarşisi

Gazete yazılarındaki başlıkların aksine, e-öğrenmedeki başlıklar slaytınızın en büyük unsuru olmak zorunda değil. Bilgi ve sorular gibi önemli bilgiler slaytta daha görünür olmalı, yan bilgilerden daha büyük olmalıdır.


Renkler ve Kontrast

Renkler kurumsal kimliği yansıtmada ve eğitimin havasını değiştirmede önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle renkleri dikkatli seçmelisiniz. Okumayı zorlaştıracak ve dikkat dağıtacak renkler seçmekten kaçınmalısınız.


Ses ve Yazılar

Uzun metinleri videonun akışıyla ve seslerle birlikte okumak ne etkilidir ne de eğlenceli. Bu nedenle, yazıları mümkün olduğunca azaltıp sesi ön planda bulundurmalısınız.


Video ve Ses

Ses ile bilgiye erişimi kolaylaştırmak fazlasıyla efektiftir. Fakat sesten en iyi şekilde yararlanmak için sesi videoyla birleştirmeli ve görsel öğelerle birlikte sunmalısınız. Video, karmaşık kavramları anlaşılır hale getirmek için sesin yanında karakter, animasyonlu veriler ve illüstrasyon sunar.


Mikro Öğrenme

Son yıllarda e-öğrenme alanındaki neredeyse herkes mikro öğrenme hakkında konuşuyor, fakat ne yazık ki mikro öğrenme nadiren uygulanıyor. E-öğrenme modüllerinin kısa tutulması gerekir. Her bir modül en fazla 5 dakika olmalıdır. Kullanıcı, mikro öğrenme ile modül modül ilerleyerek daha başarılı olur.


Senaryo Tabanlı Öğrenme

Eğitimde kullanıcıların mesleki gerçekliğine dayanan örnekleri seçmek önemlidir. Bu nedenle videolar aracılığıyla pratik vakaları, belgeleri veya süreçleri paylaşmanız eğitimin etkinliğini fazlasıyla artıracaktır. Senaryo kullanmak, kullanıcının konuyla bağlantı kurmasına ve ilgisini çekmesine yardımcı olur.


Sosyal Öğrenme

Hepimiz sosyal varlıklarız. Bilim de sosyal etkileşimin olumlu etkileri olduğunu ve sosyal öğrenme yaklaşımının akılda kalıcılığı artırdığını söylüyor.  Bu nedenle kullanıcılarınızı tek bırakmamalı, tartışma ortamlarında bulunmaları ve bilgi alışverişi yapmaları için online oturumlarla veya çeşitli forumlar aracılığıyla tartışmayı teşvik etmelisiniz. 


Etkinlikler

Kullanıcılar etkileşim kurmadan, tıklamadan, bir şeyleri hareket ettirmeden, yanıt vermeden, eğitimi kaydetmeden, bir şeyleri tahmin ettirmeden onlara asla bilgi aktarmamalısınız. Kullanıcıların saatlerce ekrana bakmaktan memnun olmayacağını hepimiz bildiğimize göre buna yönelik etkinlikler tasarlayarak eğitimi ilgi çekici hale getirmelisiniz.


Yardımcı Materyaller

İhtiyaç halinde başvurulabilecek bilgi kaynağını her an hazır bulundurma anlamına gelen tam zamanında eğitim, aynı zamanda pratik ve kısa bilgiler sunma anlamına da gelir. Yani kullanıcının işiyle ilgili çözemediği bir nokta olduğunda başvurabileceği bir bilgi kaynağı olmalıdır.


Görsellerin Önemi

Birçok araştırma, illüstrasyonların ve görsellerin bilginin anlaşılırlığını artırdığını ve eğitime karşı genel algıyı değiştirdiğini gösteriyor. Görseller aşırı bilişsel yükü azaltıyor ve akılda kalıcılığı artırıyor.


Mizah

Aşırı ciddiyet her zaman iyi değildir. Eğitime biraz mizah katmak duyarlılığı artırır ve eğitimin atmosferini değiştirir. İnsanlar mutlu ve pozitif olduklarında yeni kavramlar keşfetmeye, daha iyi öğrenmeye ve daha kolay ezberlemeye daha eğilimli olurlar.


E-öğrenmede kimisi teknik, kimisi görsel alanda olmak üzere dikkat edilmesi gereken birçok unsur bulunuyor. E-öğrenme alanında yıllardır birçok farklı hizmet sunan MediaRubic ise tecrübeli ekibi sayesinde bu öğelerin hepsini göz önünde bulunduran, kullanıcı odaklı içerikler oluşturuyor. Detaylar için bize ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Makaleler