• İletişime Geçin
  • merhaba@mediarubic.com
sosyal medya

İşletmelerin Yaptığı En Büyük 7 Video Pazarlama Hatası ve Bunları Düzeltmenin Yolları

İşletmelerin Yaptığı En Büyük 7 Video Pazarlama Hatası ve Bunları Düzeltmenin Yolları

Hepimiz hatalar yaparız öyle değil mi? Aynı hataları tekrar tekrar yapmadığımız sürece hata yapmanın önemli bir zararı yoktur.

Video pazarlaması işletmeler için giderek artan bir şekilde önem kazanıyor. Bu makalede işletmelerin video pazarlaması hususunda yaptığı bazı büyük hatalarına ve bunlardan kurtulmak için çeşitli ipuçları ve pratik çözüm yollarına değineceğiz.

Video yapımcısı olarak bu hatalardan bazılarını ilk elden tecrübe etmişliğimiz oldu. Ancak halkanın dışına çıktıkça ve işimizi pazarlamak adına yeni yollar denedikçe öğreniyor, büyüyor ve sürekli “daha iyi” oluyoruz.

Sözü fazla uzatmadan, işte listemiz; belli bir önem sırası söz konusu değil, hepsi birbirinden önemli. Videonuz:

Çok Fazla Teknik Jargon Kullanıyor

Akıllı ve bilgili görünmek ilk bakışta cazip gelebilir. Ama sorun şu ki izleyicilerinize kendilerini aptal gibi hissettirebilirsiniz. Müşterilerinizin satın alma sürecinin neresinde olduğunu iyi anlamalı ve videolarınızın senaryolarını onların seviyesine göre yazmalısınız. Bir şey açıklamak için teknik terimleri kullanmanız gerekiyorsa bunu yaparken ‘meslekten olmayan’ birilerinin anlayacağı şekilde açıklamayı ihmal etmeyin.

Sıkıcı

Televizyonda ve sinemada aksiyon sahnelerinin nasıl da hızlı kesitler halinde birleştirildiğine dikkat ediyorsunuz değil mi? Kamera neredeyse hiçbir şeyin üzerinde uzun süre takılı kalmaz. Web videosu da bundan farksızdır!

Hedef kitleler, Hollywood ve modern film teknikleri sayesinde son derece ilginç ve etkileyici içerikleri izlemeye şartlandırılmaktalar.

Çekimlerinizin hangi uzunlukta olması gerektiğine dair zor ve katı kurallar yoktur. Sıkıcı olup olmadığına karar vermek için kendi iç sesinizi dinlemeniz yeterli.

Bir sahnenin, görüntü kesme ve yakınlaştırma, destekleyici fotoğraflar ve grafikler veya bir sahne değişikliği olmaksızın çok uzun sürmesine asla izin vermeyin.

Eylem Çağrısı Yok

İzleyiciye video sırasında ya da video tamamlandıktan sonra yapacak bir şey verin.

Etkileşim elde edin!

Onları sunduğunuz bilgi ile bir şekilde yakaladınız, şimdi de belirli bir şey isteyin. Örneğin; bu numarayı arayın, web sitemizi ziyaret edin, bu videoyu paylaşın, şuradan abone olun, gibi…

Bu videonuza amaç ve güç kazandırır.

Dağıtım Kanalları Ya Çok Az Ya da Hiç Yok

Videonun dağıtımını yapacak, önceden oluşturulmuş bir izleyici kitlesine sahip olmak çok önemlidir. Tüm o harcadığınız saatler size paylaşımlar, ‘retweet’ler, blog yayınlarınıza yapılan yorumlar, ‘beğenme ve paylaşmalar’, yeni aboneler ve hayranlar elde etmek şeklinde geri dönecektir. Sizi seven gerçek bir hayran kitlesi var! Elbette her bir videonuz size yeni ve daha fazla hayran kitleleri kazandırmaya yardımcı olacaktır; ancak hâlihazırda bir kitleye sahip olmak videonuzun yayılması anlamında yayınlanır yayınlanmaz ona ivme kazandırır.

Dağıtım Kanalları Ya Çok Az Ya da Hiç Yok

Şunu hiç unutmamalıyız: Mesele sizinle ilgili değil, kitlenizle ilgidir! Daha net olarak, mevcut sıkıntılarıyla ve onu nasıl çözebileceğinizle ilgilidir.
Kameraya konuşurken onları zihinsel olarak hayal edin. Duygusal alanlarına girip nereden geldiklerini hissedin. Sahip olduğunuz müşterilerin anladığınız tüm mücadelelerini ve sancılarını yazın.
Dinlediğiniz ve ilgilendiğiniz konulara yönelik ne kadar çok iletişim kurarsanız o kadar fazla tepki alacak ve güven inşa edeceksiniz.

Zira siz gerekli güveni oluşturuncaya kadar ürününüzün ya da hizmetinizin “özellikleri” havada asılı kalacaktır.

Duygusal değil

Hayatınızda kaç tane tutkulu ve heyecanlı olmayan konuşmacıyı sonun kadar dikkatle dinlediniz? Ben hiç dinlemedim!
Mizah, heyecan, sevinç, öfke ve hayal kırıklığı gibi duygusal yüklemeler videolarınızın alacağı reaksiyon ve geri bildirimlerin artmasına yardımcı olabilir. Monoton bir ders havasını bir kenara bırakın… ve videonuza biraz tutku katın !

Hatırda kalmıyor

İnternet tam bir dikkat dağıtma merkezidir. Gürültüden nasıl sıyrılabilirsiniz?
Doğru soruları sorarak düşünceleri harekete geçirebilir, izleyicinizin kendisini ilişkilendirebileceği benzetme ve örnekleri kullanabilirsiniz.
Kitlenizden tarif ettiğiniz şeyleri hayal etmesini, görmesini, hissetmesini, koklamasını veya tatmasını isteyin. Çünkü tüm bunlar izleyicinizin duyularını fikirlerinize, ürün veya hizmetlerinize bağlayan bellek tetikleyicileridir.
Evet, “içerik kraldır” ve video da içerik pazarlamasının kralıdır. Sitenizde veya sosyal medya kanallarınızda şimdiye dek video yoktuysa… Yapmanız gereken en iyi şey hemen şimdi video pazarlamasına başlamak ve bu saydığımız hatalara dikkat etmektir.

İlginizi Çekebilecek Makaleler